Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’den İtalya’ya giden yolculara yönelik karantina uygulaması yeniden yürürlükte

İngiltere’den İtalya’ya giden yolculara yönelik karantina uygulaması yeniden yürürlükte

Cumartesi, 19 Haziran, 2021 - 08:00
Maske takma zorunluluğunu kaldırmayı planlayan İtalya’da bu yaz turist sayısında artış bekleniyor. (AFP)

İtalya, İngiltere’den gelen yolculara yönelik karantina uygulamasının geri getirildiğini duyurdu. Diğer birçok ülkeden gelen yolcuların ise Kovid-19 izinleri olması halinde ülkeye özgürce giriş yapmalarına izin verilecek.

İtalya Sağlık Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada İngiltere’den gelenlere uygulanacak zorunlu karantinanın 21 Haziran Pazartesi günü yürürlüğe gireceği bildirildi.

Sağlık Bakanı Roberto Speranza, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, ABD, Kanada ve Japonya’dan gelen yolcuların Dijital Yeşil Geçiş Kartı olması şartı ile girişlerine izin verilmesini içeren yeni bir kararname imzaladığını duyurdu.

Speranza, en bulaşıcı varyant olarak kabul edilen Delta varyantının yayıldığı İngiltere’den gelen yolcuların beş günlük karantinaya tabi tutulmaları ve Kovid-19 testi yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Bunun yanı sıra Hindistan, Bangladeş ve Sri Lanka’dan gelen yolcuları da kapsayacak şekilde vatandaşlarının giriş yapması yasak olan ülkeler listesi de genişletildi.

İtalya, GSYİH’nın yaklaşık yüzde 14’ünü oluşturan ve pandemiden büyük ölçüde etkilenen turizm sektörünü canlandırmak için yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda bu yaz turist sayısında bir artış bekliyor.

Hükümet yetkililerinin belirttiğine göre İtalya, temmuz ayının ilk yarısında maske takma zorunluluğunu kaldırmayı planlıyor.

İtalya’da şu ana kadar Kovid-19’a karşı 44 milyon dozdan fazla aşı uygulandı. Sağlık Bakanlığı’na göre 12 yaşın üzerindeki nüfusun yüzde 27’sinden fazlası (yaklaşık 15 milyon kişi) aşılandı.


Editörün Seçimi

Multimedya