Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Dışişleri Bakanlığı 4 bin Iraklının sığınma başvurularındaki sahteciliği araştırıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı 4 bin Iraklının sığınma başvurularındaki sahteciliği araştırıyor

Cumartesi, 19 Haziran, 2021 - 11:45

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye sığınmacı sıfatıyla girme ve ülkeye yerleşme hakkı almak için yaklaşık 4 bin Iraklı tarafından sunulan göç belgelerinde dolandırıcılık ve sahtecilik yapılmış olması ihtimali ile ilgili kapsamlı ve geniş çaplı bir soruşturma yürüttüğünü söyledi.

Konu, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Kongre’ye sunulan bir belgede gündeme geldi. Reuters haber ajansına göre, belge bu konuda bakanlık tarafından yürütülen kapsamlı soruşturmaların ardından sunuldu.

Söz konusu belgeye göre, sığınmacı olarak ülkeye giren 500’den fazla Iraklı, iddia edilen dolandırıcılık davasına bulaşmıştı, söz konusu kişiler sınır dışı edilebilir veya ABD vatandaşlıkları ellerinden alınabilir. Bununla birlikte söz konusu kişilerden herhangi birinin terörle bağlantısı olduğuna dair hiçbir işaret bulunmadığına yer verildi.

Reuters’ın ABD’li yetkililerinden aktardığına göre soruşturma, yakın tarihte mülteci programlarında dolandırıcılık vakalarına ilişkin en büyük soruşturmalardan birini teşkil ediyor. Soruşturma ayrıca, yaklaşık 20 yılın ardından Afganistan’dan çekilirken, çoğu ABD kuvvetlerinde tercüman olarak çalışan Afganlı kişilerden ve ailelerinden yaklaşık 50 bin sığınmacıya yardım etmek için benzer bir program oluşturulmasının görüşüldüğü bir zamanda, Başkan Joe Biden yönetimindeki bazı kişileri tereddütü arttırdı.

Raporlar, Ocak ayında Iraklı sığınmacıların ‘Doğrudan Erişim’ programının 90 gün süreyle dondurulmasının ardından soruşturmanın, ABD’li yetkililerin daha önce açıkladığından daha kapsamlı ve ciddi olduğunu gösteriyor. Programın Nisan ayında Dışişleri Bakanlığı tarafından süresiz olarak uzatılan askıya alınması kararı, üç yabancı uyruklu kişi hakkında dolandırıcılık, kayıt hırsızlığı ve kara para aklama ile suçlayan bir iddianamenin açıklanmasının ardından geldi. Reuters’ın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı soruşturmalar ve devam eden tartışmalar hakkında yorum yapmaktan kaçınsa da, Bakanlığın bir sözcüsü dolandırıcılık planının sığınmacılara yönelik güvenlik incelemesini etkilemediğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü “Bu olaya katılan kişilerin saptanması, soruşturulması Washington’ın, insani geleneklerimizi korurken programın bütünlüğünü sağlamaya olan bağlılığını gösteriyor. ABD’nin savunmasız insanları kabul etme konusundaki cömertliğinden istifade etmeye çalışanlardan hesap sorulacak” dedi.

Sözcü soruşturma için bir zaman çizelgesi vermedi, ancak bakanlığın incelemeyi tamamlamak ve gerekli tüm güvenlik değişikliklerini yapmak için mümkün olduğunca hızlı ve kapsamlı bir şekilde çalışacağını söyledi.

ABD Kongresi, ABD’nin Irak’ı işgalinden dört yıl sonra, ABD güçleri ve ABD hükümetiyle birlikte çalışan tehlike altındaki Iraklıların ABD’ye yerleştirilmesini hızlandırmak için ‘Doğrudan Erişim’ programına izin vermişti. Biden yönetimi Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti temsilcilerinin ve destek gruplarının baskısıyla, Taliban’ın Afganistan’ı tekrar ele geçirmesi durumunda, Taliban'dan misilleme yapılması tehlikesi ile karşı karşıya kalan Afganlar için de benzer bir program düşünüyor. Bu konuya yönelik devam eden tartışmalar, ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları arasındaki farklılıkların ihtilafları ortaya çıkardı. Pentagon liderleri, sığınma başvurusu yapan kişiler için hızlandırılmış bir güvenlik incelemesi yapılmasını isterken, Dışişleri bakanlığı lojistik zorluklardan bahsediyor ve Süreci hızlandırmak için hem Washington’da hem de Kabil’de ilgili personel sayısını artırdığını vurguluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya