Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Filistinliler ile İsrailliler arasındaki düğümü çözmek için çalışacak

Mısır, Filistinliler ile İsrailliler arasındaki düğümü çözmek için çalışacak

Cumartesi, 19 Haziran, 2021 - 13:30
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri

Dün Mısır, Filistinliler ile İsrailliler arasındaki mevcut açmazın tersine çevrilmesi çağrısında bulundu ve Ortadoğu’da adil ve kalıcı bir barışa ulaşma çabalarına destek vermeye devam edeceğini aktardı. Bu, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin dün İsrailli mevkidaşı Yair Lapid’den aldığı bir telefon sırasında meydana geldi. Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamaya göre, Bakan Şukri, görüşmenin başında İsrail Dışişleri Bakanı’nın göreve gelişini tebrik etti. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız, dün yaptığı açıklamada, “Bakan Şukri, İsrailli mevkidaşına kapsamlı bir müzakere sürecini başlatmak için Filistin ve İsrail tarafları arasında mevcut çıkmazı hareketlendirmenin gerekliliğini vurguladı. Mısır’ın uluslararası hukuk ve ilgili Güvenlik Konseyi kararları uyarınca Orta Doğu’da adil ve kalıcı bir barışın sağlanmasına yönelik tüm çabaları desteklemekteki rolünü oynamaya devam edeceğine dikkat çekti” dedi.

Mısır Dışişleri Bakanı, Filistin topraklarının tüm bölgeleri için yeniden yapılanma çabaları ve kalkınma desteği ile ilerlemeye ek olarak, durumu tekrar daha da kötüleştirmekle tehdit eden iki taraf arasındaki gerilimin tırmanmasını önlemeye ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bölgenin tüm halkları için güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik pratik ve ciddi adımlarla ilerlemeye istekli olduklarını aktardı. Kahire, bölgede kapsamlı ve adil barışı sağlayacak şekilde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulması adına müzakere yolunu acilen canlandırmak için gerçek iradenin ve uygun atmosferin gerekliliğine dikkat çekiyor.  İstenilen sakinliği ve istikrarı sağlamak için Mısır’ın Gazze Şeridi’nde ateşkes tesis etme ve devam ettirme çabaları sürüyor.

Bakan Şukri, geçen Mayıs ayının sonunda eski İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi’yi kabul etmişti. O sırada Mısırlı bakan, Filistinliler ile İsrailliler arasında ciddi ve yapıcı müzakerelerin acilen başlatılması ve bu konuda yapılan çalışmaları engelleyecek herhangi bir eylemden kaçınılması çağrısında bulunmuştu.

Buna ek olarak dün Mısır, Filistinlilere yardım ulaştırmak ve temel sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Refah sınır kapısını açık tutmaya devam etti. Ayrıca sınırda idari ve tıbbi ekipler de hazır bulunmaya devam ettiler. Konuya vakıf kaynaklara göre temel sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve Gazze’ye yardım göndermek için hazırlıklar yapılıyor. 16 Mayıs’tan bu yana, sınır kapısının her iki tarafında mahsur kalanları geçirmenin yanı sıra, yaralı ve tedavi ihtiyacı olanları kabul etmek için Refah sınır kapısı faaliyet göstermeye devam etmektedir.

Kahire, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi’nin yeniden yapılanma için destek sağlama ve Filistin’deki kardeşlerin ihtiyaçlarını karşılama girişimi, Mısır’ın Filistin davasına olan sıkı bağlılığını yansıttığına dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya