Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Küba'nın Kovid-19 aşısının etkinlik oranı açıklandı

Küba'nın Kovid-19 aşısının etkinlik oranı açıklandı

Pazar, 20 Haziran, 2021 - 16:00
Küba'da toplam Kovid-19 vaka sayısı 165 bini geçti. (AFP)

Küba devletine bağlı BioCubaFarma, Soberana 2 adlı Kovid-19 aşı adayının Faz 3 deneylerinden gelen ilk verilere göre iki dozda yüzde 62 etkinlik oranına ulaştığını duyurdu.

Bugün (20 Haziran) yapılan açıklamada, yakın zamanda üç dozda etkinlik oranının duyurulacağı kaydedildi.

Yine devlete bağlı olan ve sözkonusu aşıyı geliştiren Finlay Aşı Enstitüsü'nün yöneticisi Dr. Vicente Verez, etkinlik oranının üç dozla daha iyi olacağını umduklarını kaydetti.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel bugün attığı tweet'te sonuçların Finlay Aşı Enstitüsü ve bağımsız bir komite tarafından onaylandığını söyledi. Devlet Başkanı, Soberana 2'nin Dünya Sağlık Örgütü'nün yüzde 50 etkinlik oranı kriterini geçtiğine dikkat çekti.

Ancak Diaz-Canel, ülkenin ilaç düzenleyici kurumu Küba Devlet İlaç ve Tıbbi Cihazların Kontrol Merkezi'nin aşıya acil kullanım onayı vermediğini ifade etti.

Diaz-Canel ayrıca üç dozlu Soberana Plus aşı adayına ilişkin verilerin de yakında hazır olacağını sözlerine ekledi.

Küba'nın Kovid-19'a karşı geliştirdiği beş aşı adayı var: Soberana 1, Soberana 2, Soberana Plus, Mambisa ve Abdala.

Soberana 2 ve Abdala, Faz 3 deneyleri aşamasında. Ülkenin sağlık bakanlığı bu iki aşının deneylerine 4,3 milyondan fazla kişinin katıldığını bildirdi.
Independent Türkçe, Reuters, Sputnik International


Editörün Seçimi

Multimedya