Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak: Öldürülen aktivist Vezni’nin annesi katillerden hesap soruyor

Irak: Öldürülen aktivist Vezni’nin annesi katillerden hesap soruyor

Pazartesi, 21 Haziran, 2021 - 14:45
Kerbela'da oturma eylemi için çadır kurmaya çalışan Samire el-Vezni Hanım'ın sosyal medyada dolaşan fotoğrafı

Irak güvenlik güçleri, öldürülen aktivist İhab el-Vezni’nin annesi Samire el-Vezni’nin Kerbela’da Valilik binası ve yerel mahkemesinin önünde, oğlunun katillerinden hesap sormak amacıyla yapacağı oturma eylemini ve çadır kurmasını engelledi. Samire el-Vezni’nin oğlu geçen Mayıs ayı başlarında kimliği belirsiz kişilerce susturuculu tabancayla suikasta uğramıştı.

Protestocu halk hareketi grupları tarafından başlatılan kampanyalara ve suikastın ilk gününden beri Samire el-Vezni’nin yaptığı güçlü eleştirilerin yanı sıra, oğlunun suikastına karışanlardan hesap sormalarını yetkililerden acil şekilde talep etmesine rağmen, Samire el-Vezni yerel yetkililerden veya resmi makamlardan ikna edici cevaplar alamıyor.

El-Vezni daha önce "Halk Seferberlik Güçleri" lideri Kasım Muslih ve kardeşini, oğlunun suikastını planlamak ve buna karışmakla suçlamış, ayrıca güvenlik liderlerini ve bölgenin yerel yönetimini failleri bilip göz yummakla suçlamıştı.

Yetkililer Kasım Muslih'i geçen Mayıs ayının sonunda terör suçlamasıyla tutuklamış ancak yargı onu “yetersiz kanıt” nedeniyle serbest bırakmıştı.

Üzücü ve dramatik bir olay olarak, bir video klipte yer alan Samire el-Vezni Hanım, oturma eylemi için çadır kurmasını engellemeye çalışan güvenlik güçlerine “Oğlumun kanı değerlidir. Ucuz değildir. Belki size göre değersiz olabilir ama bana göre değerli. Size rağmen bu çadırı kuracağım” diyor ve güvenlik güçlerinin derin sessizliğini bozup ekliyor: "Susturucuyu kimin kullandığını biliyorsunuz, yemin ederim onu ​​tanıyorsunuz. O sizin bilginiz dahilinde oğlumu öldürdü. Neden içerisinde yataktan başka hiçbir şey olmayan, içerisinde bomba da olmayan bir çadırdan korkuyorsunuz?” Samire Hanım sözlerini şöyle sürdürdü: “Siz Iraklısınız, neden bir Iraklının kanının boşa akmasına izin veriyorsunuz, neden bu kadar korkaksınız, gün gelir devran döner, bu dünyada ne olacağını bilemezsiniz, dünya değişkendir. Abdülkerim Kasım (eski başkan) ve diğerleri nerede şimdi?!"

Başka bir video görüntüsünde, Samire el-Vezni’nin, Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu'nun (UNAMI) konvoyunu bir aracın camına vurarak durdurmaya çalıştığı, ve oturma eylemi gerçekleştireceği sırada orada bulunan üyelerle konuştuğu ortaya çıktı, ancak BM konvoyu talebini görmezden geldi ve yoluna devam etti.


Editörün Seçimi

Multimedya