Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: Riyad Yemen’deki savaşı durdurmak istiyor

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: Riyad Yemen’deki savaşı durdurmak istiyor

Salı, 22 Haziran, 2021 - 16:45
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, ülkesinin Yemen’deki savaşı durdurmak istediğini ve bu amaçla ateşkes yapılmasını öngören stratejik bir girişim sunduğunu hatırlatarak, Husilerin bu girişimi reddettiğini ve Marib’e saldırdıklarını söyledi.

Prens Faysal, Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ile bugün Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlediği ortak basın toplantısında, İran’ın nükleer faaliyetlerinden sorumlu olduğunu ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) İran’ın nükleer programı konusundaki rolünün çok önemli olduğunu vurguladı.

Suudi Bakan, Viyana’da yaptığı görüşmelerde İran’ın bölgeye müdahalesi hakkında konuştuğunu ve Suudi Arabistan’ın bölgenin istikrarı konusunda Avusturya ile ortak bir vizyona sahip olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı, ülkesinin bölgeye ve dünyaya güvenlik, istikrar ve refah getirmeyi amaçlayan kararlı duruşunu vurgulayarak, 2030 Vizyonu’nun barış, bir arada yaşama ve sürdürülebilir kalkınma kavramını teşvik etmedeki rolüne değindi.

Yeni İsrail hükümetiyle ilgili bir soruya yanıt olarak ise, “İsrail ile ilişkimiz yok ve hükümetin değişmesi bizi etkilemez” ifadelerini kullandı.

Prens Faysal bin Ferhan, ülkesinin dinler arası diyaloğa, çatışmaların barışçıl yollarla çözümüne ve farklı medeniyetler, halklar ve kültürler arasında diyalog ve dayanışmanın geliştirilmesine inandığını belirtti.

Avusturya Dışişleri Bakanı ise, Husilerin Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarının kabul edilemez olduğunu ve Husilerin diyalog masasına dönmesi gerektiğini söyleyerek, Suudi Arabistan’ın bölgede çok önemli bir rol oynadığına dikkati çekti.

Schallenberg, “Suudi Arabistan, ülkemizin Ortadoğu'daki en büyük ortağıdır” diyerek, Riyad’ın çevre konusundaki girişimlerinden etkilendiklerini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya