Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Kontrol ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu: Yolsuzluk davalarına karışanlar gözaltına alındı

Suudi Arabistan Kontrol ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu: Yolsuzluk davalarına karışanlar gözaltına alındı

Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 09:15
Nazaha, kamu fonlarına yönelik ihlalde bulunanları izlemeye ve kontrol etmeye devam ediyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Kontrol ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (Nazaha), yolsuzluk davalarına karıştıkları gerekçesiyle 10 hükümet çalışanı, 3 banka görevlisi, mühendislik ofisinde çalışan bir kişi, bir vatandaş ve ülkede yaşayan 17 yabancının gözaltına alındığını açıkladı.

Nazaha’nın son dönemde ele alınan 9 davaya ilişkin açıklamasına göre, bir bankada operasyon müdürü olarak çalışan bir kişi ile 2 veznedar ve 11 ülkede ikamet eden yabancı kişi gözaltına alındı. Söz konusu 11 kişi, banka çalışanlarının yakınları adına ticari işletme kurdu, banka hesapları açtı ve 505 milyon 725 bin 336 riyal tutarında yasa dışı kaynaklı parayı buralara yatırdı. Gözaltına alınan banka çalışanları ise, paraları ülke dışına transfer etmek ve mevduat işlemlerini kolaylaştırmak karşılığında bu tutarlardan yüzde aldı.

Belediye, Köyişleri ve İskan Bakanlığı’na bağlı iki çalışan ve bir vatandaş da, ticari kuruluş kurdukları ve bu sayede bakanlıkla anlaşmalı yabancı firmalardan 10 milyon riyal değerinde projeler almaları nedeniyle gözaltına alındı.

Ticaret Mahkemesi’nde Daire Başkanı olarak çalışan bir hakim, iki şirket arasındaki ticari uyuşmazlıkta tahkim davasına karar verilmesi karşılığında 19 bin 500 riyal aldığı için gözaltına alındı.

Başsavcılıkta çalışan bir kişi, bir davayı 7 ay ertelemesi karşılığında 30 bin riyal aldığı için ve bir noter, yapacağı yasadışı işlemler karşılığında 20 bin riyal aldığı için gözaltına alındı.

Kur’an-ı Kerîm Külliyesi müdürü, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kendisine verilen külliyeye harcanmak üzere tahsis edilen meblağlardan 153 bin 942 riyale el koyduğu için gözaltına alındı.

Bölgelerden birinde görevli, İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı Sosyal Güvenlik Birimi Müdürü, bazı tanıdıklarını sahte tıbbi raporlarla sigortadan hak alacak biri olarak gösterdiği ve onlara 500 bin riyal dağıttığı için gözaltına alındı.

Sağlık Bakanlığı’nda bir çalışanı da, bakanlıktaki çalışmaları karşılığında vatandaşlardan 40 bin riyal alması sebebiyle gözaltına alındı.

Nazaha, kamu fonlarına yönelik ihlalde bulunanları izlemeye ve kontrol etmeye devam ettiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya