Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, İran merkezli bazı internet sitelerine el koydu

ABD, İran merkezli bazı internet sitelerine el koydu

Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 09:15
İranlı Press TV’nin yayınladığı mesaj

ABD, dün (Salı), İran medyasına ait birçok web sitene erişimi engelledi. Söz konusu adreslere giren kullanıcılar, "siteye ABD hükümeti tarafından el konulduğuna" dair bir mesajla karşılaştı.

AFP’nin haberine göre, İran merkezli Arapça yayın yapan  Al-Alam TV ve İngilizce yayın yapan Press TV’nin web siteleri ile Husilerin yönetimindeki Al-Masirah TV de ABD yaptırım yasalarına atıfta bulunulan benzer mesajlar yayınladı. Mesajlarda FBI ve ABD Ticaret Bakanlığı'nın logosu da görülüyor.

Söz konusu medya organlarından bazılarına sponsor olan İran devlet televizyonu (İRİB), web sitelerine getirilen erişim engelini kınayarak, “ABD’nin demokratik hükümeti bir yandan ifade özgürlüğüne desteğini ifade ederken, diğer yandan medya araçlarını kapatıyor” açıklamasında bulundu.

İran televizyonu, erişim engelinin "Filistin Bugün", "Al-Naba" ve "Al-Kevser" kanallarını da kapsadığını bildirdi.

Al-Masirah kanalı, “korsanlık ve telif hakkına saldırı” olarak nitelendirdiği olayı kınadı. Kanal tarafından yapılan açıklamada, "Amerikan ve İsrail korsanlığı halkımıza karşı bütün araçlarla saldırmaya devam ediyor. Al-Masirah.Net ve diğer dost sitelere getirilen bu yasak, Amerika'nın savunduğu değerlerin ve ifade özgürlüğünün sahteliğini bir kez daha ortaya koyuyor” ifadeleri kullanıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya