Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

4 Temmuz'a kadar yetişkinlerin yüzde 70'inin aşılanması için seferberlik başlatan Biden'a kötü haber

4 Temmuz'a kadar yetişkinlerin yüzde 70'inin aşılanması için seferberlik başlatan Biden'a kötü haber

Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 09:15
ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir kişi koronavirüs aşısı oluyor (AFP)

Bir Beyaz Saray yetkilisi, dün yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden’ın Bağımsızlık Günü bayramına denk gelen 4 Temmuz tarihine kadar ABD’deki yetişkin nüfusunun yüzde 70’inin aşılanması talimatının mümkün olmayacağını belirtti.

Bu, Başkan Biden’ın görev süresinin başında yapacağını söylediği, ABD halkının koronavirüse karşı bağışıklığını kazanmasıyla ile ilgili hedefleri arasındaki ilk başarısızlığı oldu.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Beyaz Saray Koronavirüs İcra Koordinatörü Jeffrey Zients, bu hedefe 4 Temmuz tarihine kadar 27 yaş ve üstündeki kişilerin aşılanmasıyla ulaşılabileceğini açıkladı.

Zients, bir basın toplantısında, “Tüm yetişkinlerin yüzde 70’inin en az bir doz aşı olması birkaç hafta daha sürecektir” dedi.

ABD’de şuana kadar 18 yaş ve üzeri kişilerin yüzde 65,4’ü ülkede kullanımını onaylanmış olan üç aşı ile en az bir doz aşı oldu.

ABD’deki aşılama programının hızı ile yüzde 70’lik hedefe iki haftadan daha uzun bir sürede ulaşılacak. Sağlık yetkililerinin verileri birkaç gün öncesine kadar ABD’deki günlük doz sayısının yaklaşık 850 bin olduğunu, bu sayının 12 yaşından büyük insanları kapsadığını gösteriyor.

Biden, 4 Temmuz tarihine kadar 160 milyon ABD’linin aşılanmasını istedi. Ancak bu hedefe ulaşması için 10 milyon kişinin daha aşılanması gerekiyor.

Biden’in bu hedefe Temmuz ayının ortalarında ulaşması bekleniyor.

Washington dahil 50 eyaletten 16 eyalette, özellikle okyanusa kıyısı olan eyaletlerde yetişkinlerin yüzde 70’i en az bir doz aşı oldu. Ancak Mississippi, Alabama, Louisiana ve Wyoming eyaletlerindeki şu ana kadar yapılan aşı sayısı oldukça gerilerde.


Editörün Seçimi

Multimedya