Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan, Güvenlik Konseyi’ni Nahda Barajı sorunu noktasında acil bir toplantıya çağırdı

Sudan, Güvenlik Konseyi’ni Nahda Barajı sorunu noktasında acil bir toplantıya çağırdı

Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 09:45
Nahda Barajı. (Reuters)

Sudan hükümeti dün (Salı) Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) üç ülke arasında Nahda Barajı ile olan anlaşmazlıklar konusundaki gelişmeleri görüşmek üzere mümkün olan en kısa sürede bir toplantı yapmaya çağırdı. Ayrıca Etiyopya’ya anlaşmazlıkları gerginleştirecek, bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturacak barajın tek taraflı doldurulmasını durdurması noktasında çağrı yaptı.

Sudan Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el-Mehdi, BMGK Başkanı’na gönderdiği bir mektupta, tüm tarafları uluslararası hukuka göre sorumluluklarını yerine getirmeye ve tek taraflı önlem almaktan kaçınmaya çağırdı.

Etiyopya’ya anlaşmazlıkları şiddetlendiren, barış ve güvenliğe tehdit oluşturan Nahda Barajı’nı tek taraflı olarak doldurmayı durdurma çağrısında bulundu. Sadık Mehdi BMGK’yi Nahda Barajı müzakerelerindeki anlaşmazlıkları çözmek için arabuluculuk yapmaya veya bu konuda uygun barışçıl yollar aramaya çağırdı.

Sudan Dışişleri Bakanı, ülkesinin, milyonlarca Sudanlının hayatını, güvenliğini ve geçim kaynaklarını ciddi bir şekilde riske atan Nahda Barajı’nın ikinci kez tek taraflı doldurulması konusundaki derin endişesini dile getirdi.

Mehdi Birleşmiş Milletler (BM), Afrika Birliği (AfB), ve tüm uluslararası ve bölgesel örgütlere anlaşmazlıkları çözme konusunda Nahda Barajı müzakerelerini ilerletmeye yardımcı olmaları ve arabuluculuk yapmaları noktasında çağrıda bulundu.

Öte yandan Sudan’ın Afrika Birliği himayesinde müzakere süreci aracılığıyla bağlayıcı bir yasal anlaşmaya varmak için sürekli çaba harcadığını vurguladı. Ancak bu çabalar Etiyopya’nın uzlaşmazlığı ile tüm tarafların çıkarlarını ve endişelerini ele alan bir anlaşmaya varma noktasında gerekli siyasi iradenin olmaması nedeniyle çıkmaza girdi.

Sudan Sulama Bakanı Yasir Abbas, geçtiğimiz hafta ülkesinin Sudan, Mısır ve Etiyopya arasında Nahda Barajı’nın doldurulması ve işletilmesi konusundaki anlaşmazlıkların üstesinden gelmek için uygun zamanda BMGK’ye çağrı yapacağını söylemişti. 


Editörün Seçimi

Multimedya