Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’taki yolsuzluk Kovid-19 tedavilerini etkiliyor

Irak’taki yolsuzluk Kovid-19 tedavilerini etkiliyor

Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 10:45

Irak’ta dün (Salı) 6 binden fazla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası kaydedilirken, görünüşe göre Irak’ta yıllar süren yolsuzluklar, devletin kurum ve kuruluşlarında çalınmadık kapı bırakmayarak, Irak makamlarının ücretsiz olarak sağladığı Kovid-19 tedavisine kadar ulaştı.

Irak Dürüstlük Komisyonu dün yaptığı açıklamada, Ninova Valiliği’nde koronavirüs hastalarının tedavisine tahsis edilen bir devlet hastanesinde, hastaların tedavisinde enjeksiyon yolu ile uygulanan ilaçları zimmetine geçirmesi sebebiyle bir eczacı asistanının tutuklandığını açıkladı.

Komisyon, mahkeme kararıyla gerçekleştirilen tutuklamaya ilişkin, “Komisyonun Soruşturma Müdürlüğü’nden bir ekip, Ninova’da koronavirüs hastalarına tedavisi için tahsis edilen el-Şifa Hastanesi’nde bir çalışanı, hastaların tedavisinde kullanılan, her birinin fiyatı 300 ABD doları olmak üzere toplam değeri 178.8 milyon dinarlık ilaçları zimmetine geçirmesi sebebiyle tutukladı” açıklamasında bulundu. Ekibin zanlının evinde bulunan 424 ilacı ve diğer tıbbi malzemeleri ele geçirmeyi başardığı belirtildi.

Komisyon sanığa yönelik ilk soruşturmalarda, evinde ele geçirilen ilaçların daha önce zimmetine geçirmiş olduğu gerçek ilaçlar değil, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmamış, sahte ilaçlar olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Komisyon, iğnenin yerel pazardaki fiyatının 50 dolar olduğunu ve zanlının zimmetine geçirerek piyasada sattığı, gerçek ilaçların boşluğunu kapatmak için sahte ilaçları hastaneye iade etmek niyetinde olduğunu belirtti.

Irak Sağlık Bakanlığı, koronavirüs vakalarının tedavisinde kullanılmak üzere bakanlık tarafından ithal edilen ilaçların eczanelerde ve özel ilaç dükkanlarında satışına izin vermiyor.

Irak’ta dün 6 bin 3 yeni vakanın kaydedilmesi ile toplam vaka sayısı bir milyon 300 bine yükseldi. Irak, Arap bölgesinde virüsten en çok etkilenen ülkeler arasında ilk sırada yer aldı.

Diğer yandan, Irak Parlamentosu’ndaki Eğitim Komitesi dün, 18 yaş üstü öğrencilere aşı yapılmasına yönelik yeni sağlık planını duyurdu.  Eğitim Komisyonu Başkanı Kusay el-Yasiri Irak haber ajansına yaptığı açıklamada “Komite vaka sayılarının ve aşılama talebinin bu oranda devam etmesi durumunda tüm eğitim aşamaları için devam zorunluluğu olacağını vurguladı” açıklamasında bulundu. Yasiri Sağlık Bakanlığı’nın eğitim ve öğretim kadrosunun yanı sıra 18 yaş üstü öğrencilere aşı yapılmasına yönelik bir sağlık planının olduğunu belirtti. Ortaokul sınavlarının bitmesinin ardından eğitim yılının başlangıç tarihinin belirlenmesi için toplantı düzenleneceğini ve Eğitim Komitesi’nin eğitim yılı başlangıcını Eylül ortası olarak öngördüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanlığı 18 Haziran 2021’de, üniversitelere ve okullara Kovid-19 aşısı uygulayan aşı ekiplerinin gönderilmesi için bir plan yapıldığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya