Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uluslararası toplumdan Çin’e Sincan'a gözlemci gönderme talebi

Uluslararası toplumdan Çin’e Sincan'a gözlemci gönderme talebi

1 milyondan fazla Uygur'un gözaltına alındığı ve işkence gördüğü iddialarının doğrulanması nedeniyle 40’tan fazla ülke Çin’e gözlemci talebinde bulundu
Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 10:00
Pekin yönetimi, Uygurların haklarının ihlal edildiğine dair tüm iddiaları reddederek kampları dini aşırılıkla mücadele için mesleki eğitim tesisleri olarak tanımlıyor (AFP)

40'tan fazla ülke Çin'i, 1 milyondan fazla insanın hukuksuz biçimde gözaltına alındığı ve bunların bir kısmının işkenceye veya zorunlu çalışmaya tabi tutulduğuna dair iddiaları incelemek için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'e derhal Sincan'a girmesine izin vermeye çağırdı.

Kanada Büyükelçisi Leslie Norton, Avustralya, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Japonya ve ABD'nin de aralarında bulunduğu 40 ülke adına BM İnsan Hakları Konseyi huzurunda Çin ile ilgili ortak bildiriyi okudu.

Pekin yönetimi ise, Uygurlara yönelik tüm hak ihlalleri iddialarını reddediyor. Söz konusu kampları dini aşırılıkçılıkla mücadele için mesleki eğitim tesisleri olarak tanımlıyor.


İhlaller

Ortak açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Sincan'da bir milyondan fazla insanın keyfi olarak gözaltına alındığına, Uygurları ve diğer azınlık mensuplarını hedef alan sıkı kontrol tedbirlerle temel özgürlükler ve Uygurların kültürüne kısıtlamalar getirildiğini gösteren güvenilir raporlar var.”

Ayrıca “Çin'den, BM Yüksek Komiser’i Michel Bachelet de dahil olmak üzere bağımsız gözlemcilerin, hiçbir engellemeye maruz kalmayacak şekilde Sincan'a girmesine derhal izin vermesini talep ediyoruz." denildi.

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia’dan aktardığı habere göre Kanada öncülüğünde yapılan açıklamada, işkence, kısırlaştırma, cinsel şiddet ve çocukları ebeveynlerinden zorla ayırma uygulamalarına ilişkin raporlara yer verildi.


İki yıldır süren müzakereler

Bachelet Pazartesi günü konseyde yaptığı konuşmada, Uygur Müslümanlarına yönelik ciddi suistimaller olduğuna dair raporları araştırmak için Sincan bölgesi de dahil olmak üzere bu yıl Çin'e yapılacak ziyaret için şartların kabul edilmesini dört gözle beklediğini söyledi.

Bachelet'in ofisi Eylül 2018'den beri erişim için müzakerelerde bulunuyor.

Öte yandan Çin'in Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Misyonu Sözcüsü Liu Yuen, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Bachelet'in ziyaretinin işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan dostça bir ziyaret olması ve peşinen suçun varlığını varsayarak bir soruşturma yürütmeye yönelik olmaması gerektiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya