Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin, Kanada’yı yerli halka yönelik insan hakları ihlallerini durdurmaya çağırdı

Çin, Kanada’yı yerli halka yönelik insan hakları ihlallerini durdurmaya çağırdı

Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 14:15
Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian (AP)

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile ilgili yaptığı açıklamalara yanıt vererek, Kanada’nın kendi zayıf insan hakları siciline bakması gerektiğini söyledi.

Lijian bugün düzenlediği basın toplantısında, Kanada hükümetinin yerli çocuklara yönelik ihlalin sorumluluğundan kaçınmaya çalıştığını öne sürerek, “Bu tür timsah gözyaşları, Kanada hükümetinin ikiyüzlülüğünü ortaya çıkardı ve insan hakları konusundaki kendi kabahatleriyle yüzleşme cesareti ve samimiyetinden yoksun olduğunu gösterdi. Ayrıca, Kanada’daki yerli halkın durumunun düzelip düzelmeyeceği konusunda halkı endişelendirdi” dedi.

Çin resmi haber ajansı Xinhua’ya göre, Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) misyonundaki üst düzey yetkilisi Jiang Duan, dün BM’ye Kanada’nın yerli halka karşı işlediği suçları soruşturması için çağrıda bulunmuştu.

Jiang “Kanada'daki yerli halka yönelik ciddi insan hakları ihlallerinden dolayı derin endişe duyuyoruz. Tarihsel olarak Kanada yerli halkların topraklarını soydu, onları öldürdü ve kültürlerini yok etti. Yerli halka, özellikle de çocuklara karşı işlenen tüm suçlar hakkında kapsamlı ve tarafsız bir soruşturma yürütülmesi çağrısında bulunuyoruz” demişti.

Bunun üzerine Kanada Başbakanı Trudeau, Kanada’nın yerli halklarla ilgili sorunları ile Çin'in Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri arasında temel bir fark olduğunu söylemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya