Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afgan yönetimi Ankara'nın Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlama teklifinden memnun

Afgan yönetimi Ankara'nın Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlama teklifinden memnun

Afganistan’ı İran üzerinden Türkiye'ye bağlayacak kara koridoru konusunda anlaşmaya varıldı.
Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 11:45

Afganistan Dışişleri Bakanı Muhammed Hanif Atmar, Afganistan’ı İran üzerinden Türkiye'ye bağlayacak kara koridoru açılması için Ankara ve Tahran ile anlaşmaya varıldığını duyurdu.

AA’ya verdiği röportajda geçtiğimiz pazar günü Antalya Diplomasi Forumu’nda (ADF) Türk ve İranlı mevkidaşları Mevlüt Çavuşoğlu ve Muhammed Cevad Zarif ile görüştüğünü söyleyen Atmar, her üç ortaktan da yapıcı teklifler geldiğini ve iyi bir anlaşmaya vardıklarını vurguladı.

Barış süreci, terör ve organize suçlarla mücadele ve güvenlik ve ekonomik iş birliği olmak üzere üç önemli başlığı görüştüklerini belirten Atmar, barış sürecini ve aralarındaki iş birliğine olan bağlılıklarını teyit eden üç bakanın sahada ortaklık geliştirmeye yönelik adımlar atma konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Türkiye’nin ABD kuvvetlerinin önümüzdeki eylül ayında Afganistan'dan geri çekilmesinin ardından Kabil Havaalanı’nı koruma teklifinin önemini vurgulayan Afgan Bakan, Afganistan'daki uluslararası diplomatik varlığın devamlılığının ve ülkenin uluslararası toplumun güvenini kazanması için bunun gerekliliğinin önemine dikkat çekti.

Brüksel'de NATO liderleriyle yaptığı görüşmelerin oturum aralarında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Afganistan'daki yeni misyona Pakistan’ın ve Macaristan'ın da katılmasını istediğini, ABD'den lojistik ve mali destek gelmesi halinde ülkesinin bu görevi yerine getirmeye hazır olduğunu söyledi.

Türkiye ocak ayında NATO Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’nin (VJTF) başkanlığını bir yıl için devraldı. VJTF, 66. ​Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda yaklaşık 4 bin 200 askerin bulunduğu NATO Mukabele Kuvveti (NRF) kollarından biri. Türkiye'nin Afganistan'da 500 askeri bulunuyor.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi yaptığı açıklamada ABD'nin Afganistan'dan çekilme konusunda sorumlu davranması ve güçlerinin düzenli bir şekilde geri çekilmesi gerektiğini söyledi. AA’ya konuşan Kureyşi, geri çekilmenin sistematik olmaması ve barış süreciyle eş zamanlı ilerlememesi halinde Afganistan’ın 1990’larda meydana gelen olayları tekrar yaşamasından endişe ettiklerini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya