Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus salgınla mücadele için bağış topluyor

Tunus salgınla mücadele için bağış topluyor

Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 11:45

Tunus Başbakanı Hişam el-Meşişi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadeleye yönelik bağış toplanması için yeni bir fon oluşturulduğunu duyurdu.

Bu açıklama, 18-18 Fonu isimli benzer bir fona yönelik yapılan önceki bağışların akıbetinin açıklaması için hükümete çağrıda bulunan Tunuslular arasında tartışmalara neden oldu. Tunus Sağlık Bakanlığı 11 Eylül’de Kovid-19 ile mücadele için bağış toplamak amacıyla oluşturulan 18-18 Fonu’nun gelir, gider ve çeşitli finansal işlemlerine ilişkin detayları yayınladı. Bakanlık toplam bağışların 200,64 milyon Tunus dinarı olarak tahmin edildiğini ve bağışların pandemiyle mücadelede gerekli tıbbi malzemeleri sağlamak bir dizi devlet hastanesine yönlendirildiğini belirtti.

Bağımsız Görsel-İşitsel Medya Yüksek Otoritesi (HAICA) Başkanı Nuri el-Lecmi, ülkenin birçok eyaletinde virüsünün yayılmasını engellemek için devletin imkanlar ve finansal kaynaklar sağlama çabalarını destekleme çerçevesinde, Tunus kamu medyasının denetimi altında çeşitli görsel-işitsel medya kurumlarının katılımıyla bir bağış programı düzenlenmesi çağrısında bulundu. Bu girişim, salgınla mücadele için ulusal çabayı desteklemeyi, salgından korunmaları için enfeksiyonun yayılma riskini azaltmak üzere alınan istisnai önlemleri ve sağlık protokollerini uygulamadaki önemli rolleri hakkında farkındalık yaratılmasını amaçlıyor.

Tunus Sağlık Bakanı Fevzi Mehdi şu ana kadar geçen sürede Tunusluların çoğunun ihtiyati tedbirlere riayet etmediklerinin gözlemlendiğini söyleyerek salgının yayılmasını önlemek için istisnai tedbirlerin sıkılaştırılması gerektiğini belirtti. Sağlık Bakanı Tunus’un şu anda yeni bir salgın dalgasına (uzmanlara göre dördüncü) geçtiğini vurguladı.

Tunus Sağlık Bakanlığı, 20 Haziran’da salgına bağlı 80 can kaybı ve 2 bin 478 yeni vaka kaydedildiğini duyurdu. Böylece pandeminin başlangıcından bu yana kaydedilen can kaybı sayısını 14 bin 118’e ulaştı.

Tunus hükümet, Kayravan, Silyana, Zağvan ve Bace olmak üzere toplam 4 şehirlerinde kapsamlı bir karantina ilan etti. Söz konusu şehirlerin hepsi son 14 gün içerisinde 100 bin kişi başına 400’ü aşan vaka sayıları kaydettiler. Tunus günde iki bini aşan koronavirüs vakaları ile virüse bağlı can kayıplarında önemli bir artışa sahne oluyor. Ülkede Kovid-19’a bağlı toplam can kaybı 14 bini aştı.


Editörün Seçimi

Multimedya