Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Menfi, Roma’da Libya seçimlerinin ve ulusal uzlaşının desteklenmesini istedi

Menfi, Roma’da Libya seçimlerinin ve ulusal uzlaşının desteklenmesini istedi

5+5 Ortak Askeri Komite, sahil yolunun açılmasından önce gerekli güvenlik önlemlerinin alınması çağrısında bulundu
Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 12:15
İtalya Başbakanı, dün başkent Roma'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelişinde Menfi’yi karşıladı (DPA)

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi dün resmi bir ziyareti için İtalya'nın başkenti Roma'ya gitti. Menfi burada ilk olarak İtalya Başbakanı Mario Draghi ile bir araya geldi.

Menfi’nin Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamada, görüşmede iki ülke arasında güvenlik alanındaki iş birliği, yasadışı göç dosyası, sınır güvenliği, Libya’da 24 Aralık’ta yapılması planlanan seçimlere ve ulusal uzlaşıya destek verilmesi ve ulusal güvenlik gibi bir dizi ortak dosyanın ele alındığı belirtildi.

İtalya Başbakanı Draghi, görüşme sırasında, ülkesinin Libya'daki siyasi sürece ve Başkanlık Konseyi'nin çalışmalarına verdiği desteği teyit ederken, Menfi, Libya için çeşitli alanlarda stratejik bir ortak olarak nitelediği İtalya ile ortaklıkların ve iş birliğinin sürdürülmesinin önemini vurguladı.

Görüşmede ayrıca, iki ülke arasındaki güvenlik ve siyaset alanlarındaki çabaların, resmi kanallar aracılığıyla koordine edilmesi gerektiğine dair fikir birliğine varıldı.

Öte yandan 5+5 Ortak Askeri Komite, üyelerinin, Sirte şehrinin batısındaki sahil yolunu denetlemesinin ardından yaptığı açıklamada, “Sahil yolu yeniden açılmadan önce güvenlik önlemleri alınması ve yolda onarımlar yapılması gerekiyor” denildi. Ortak Askeri Komite, onuncu toplantısında, yolun bir şirket tarafından önümüzdeki günlerde acilen onarım çalışmaları yapılmasına ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Ortak Askeri Komite ayrıca, Güvenlik Düzenlemeleri Komitesi'nin, çatışan tarafların saha operasyon odaları ile temas hatlarında ilk kez koordinasyon için bir araya geldiğini açıkladı.

Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) ve Başkanlık Konseyi, iki gün önce sahil yolunun yeniden açıldığını duyurmuşlardı. Ancak Ortak Askeri Komite’deki Libya Ulusal Ordusu (LUO) heyetinin bazı üyeleriyle ve LUO'daki bazı yetkililer, yolun açıldığını kabul etmeyi veya yolun güvenliğine ilişkin düzenlemeleri uygulamayı reddediyorlar.

Ortak  Askeri Komite’deki LUO heyeti başkanı Amraci el-Amami yaptığı açıklamada, vatandaşların güvenliğini sağlamak amacıyla yoldaki mayınların ve patlayıcıların temizlenmesi için halen zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Sirte halkının UBH Başbakanı Abdulhamid ed-Dibeybe’nin yolu tek taraflı olarak açacağını duyurması karşısında düzenlediği protesto gösterisine övgüde bulunan Amami, “Yolun, vatandaşların güvenliğini tehlikeye atmadan, uygun düzenlemeler yapılarak ne zaman açılacağına karar verecek olan ancak Ortak Askeri Komite’dir” dedi.

Diğer  yandan LUO lideri Mareşal Halife Hafter, ülkenin doğusundaki Bingazi kenti dışında bulunan Recme'deki karargahında, UBH İçişleri Bakanlığı Teknik İşlerden Sorumlu Müsteşarı Ferec Kaim ile bir araya geldi. Ancak görüşmenin içeriğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bir diğer gelişmede ise Libya Donanması, lastik botla Avrupa kıyılarına ulaşmaya çalışan Afrika’daki farklı ülkelerden 25 düzensiz göçmenin kurtarıldığını duyurdu.

UBH Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Trablus Deniz Üssü'nde karaya çıkarıldıktan sonra Yasadışı Göçle Mücadele Dairesi'ne sevk edilen göçmenlerin, işlemlerinin ardından ülkelerine sınır dışı edilecekleri belirtildi. 


Editörün Seçimi

Multimedya