Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kanada: Ukrayna uçağının kasten düşürüldüğüne dair bir kanıt yok, ancak sorumluluk İran’da

Kanada: Ukrayna uçağının kasten düşürüldüğüne dair bir kanıt yok, ancak sorumluluk İran’da

Perşembe, 24 Haziran, 2021 - 14:30
İran tarafından geçtiğimiz yıl düşürülen Ukrayna uçağının enkazı (Reuters-Arşiv)

Kanada’nın, Ukrayna Havayolları’na ait PS752 sefer sayılı uçağın İran tarafından düşürülmesine ilişkin 8 aydır yürüttüğü soruşturmada, yaşanan bu felaketin ‘önceden planlamış bir şekilde kasıtlı’ olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadı.

CBC News’e göre, uçağın düşmesine neden olan koşullar hakkında uzun zamandır beklenen raporun bir kopyası incelendi.  Raporda yer alan analiz, Kanada hükümetinin elinde bulunan tüm kanıtlar ve istihbarat bilgilerine dayanıyor.

Raporda, “Adli ekip, PS752 sefer sayılı uçağın düşürülmesinin önceden planlandığına dair hiçbir kanıt bulamamış olsa da, bu İran’ı 176 masum insanın ölümüyle ilgili sorumluluktan hiçbir zaman muaf tutmaz” denildi.

Ayrıca raporda, “Mevcut bilgilerin toplamı göz önüne alındığında, İranlı sivil ve askeri makamların bir dizi eylem ve ihmalinin, daha önce tanımlanan risklerin hafife alındığı ve ciddiye alınmadığı tehlikeli bir duruma neden olduğu sonucuna varılıyor” ifadeleri de kullanıldı.

Adli tıp ekibinin elindeki bilgileri analiz ettiğini, ancak sadece İran’ın kanıtlara, kaza mahalline ve tanıklara tam erişimi olduğuna dikkat çekilen raporda, “Bu trajedinin tüm yönleriyle ilgili kesin cevaplar verme sorumluluğu İran’a aittir” denildi.

Söz konusu rapor, Kanada’nın bu konuda ilerlemesine ve gerekirse İran’a hangi yaptırımları uygulayacağına karar vermesinin önünü açıyor.

Raporda, Başbakan Justin Trudeau’nun ifadelerine de yer verildi.

Buna göre Trudeau, hükümetin Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı da dahil olmak üzere mevcut tüm seçenekleri izleyeceğini belirterek şu ifadeleri kullandı;

“Rapor, İran’ın olaylara ilişkin resmi açıklamasının samimiyetsiz, yanıltıcı ve yüzeysel olduğunu ve temel faktörleri kasıtlı olarak görmezden geldiğini gösteriyor. Uçağın düşmesi, birkaç genç personele yüklenemez. Üst düzey rejim yetkilileri, bu trajediye yol açan kararları aldı ve dünya onların bir avuç düşük rütbeli günah keçisinin arkasına saklanmasına izin vermemeli.”


Editörün Seçimi

Multimedya