Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Meclisi Sağlık Komisyonu’ndan hükümete ‘acil çağrı’

Tunus Meclisi Sağlık Komisyonu’ndan hükümete ‘acil çağrı’

Perşembe, 24 Haziran, 2021 - 13:15
Mahkeme, geçen salı günü Nebil Karvi’ye yönelik seyahat yasağını kaldırdı (AFP)

Tunus Parlamentosu Sağlık Komisyonu, hükümete olağanüstü hal yasası taslağını değerlendirilmesi talebiyle acil bir şekilde meclise göndermeyi hızlandırma çağrısı yaptı.

Komisyon bazı kurumların sağlık koşullarındaki gelişmeler sonrası olağanüstü bir toplantı düzenledi.

Tunus Parlamentosu Sağlık Komisyonu, gerekli aşıların geliştirilmesini hızlandırmak, sahra hastanelerini çoğaltmak, bu hastaneleri gerekli tıbbi ve paramedikal teçhizatla güçlendirmek için diplomatik çabaları yoğunlaştırma gereğine dikkati çekti.

Ayrıca ülkedeki sağlık durumu hakkında parlamentoda bir diyalog oturumu düzenlemeye davet etti.

Öte yandan Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi, Bardo Sarayı’nda Konseyin Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sufyan Toubal, Haklar, Özgürlükler ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Samah Dammak ve Tunus - İspanya Parlamento Dostluk Grubu Başkanı Şiraz eş-Şabi’nin de katılımıyla İspanya’nın Tunus Büyükelçisi Guillermo Ardizone García ile bir araya geldi.

Görüşme sırasında Gannuşi, Tunus ile İspanya arasındaki tarihi ilişkilerin derinliğini ve çeşitli düzeylerde tanık oldukları gelişmeyi ele aldı. Gannuşi, özellikle siyasi düzeyde olmak üzere İspanya’nın Tunus’taki demokratik geçiş sürecine sürekli desteğine, attığı olumlu adımlara ve insan hakları ilkelerinin güçlendirilmesine övgüde bulundu.

Gannuşi ayrıca, toplumsal ve ekonomik zorluklara, bunların gerektirdiği yoğun çabalara ve Tunus Dostları’nın desteğine de dikkati çekerken, özellikle turizm alanında ikili iş birliğinin daha da geliştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Aynı şekilde İspanya’nın Tunus’taki yatırım hacmini takdir eden Raşid el-Gannuşi, parlamenter ilişkilerin önemini ve (parlamenter diplomasinin ikili ve çok taraflı düzeylerde iş birliğini teşvik etmek üzere oynadığı rol göz önüne alındığında) bu ilişkiyi ilerletmek için ortak eyleme duyulan ihtiyacı dile getirdi.

Diğer taraftan İspanya’nın Tunus Büyükelçisi García ise iki ülke arasındaki ikili iş birliği koordinasyonundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tunus’un demokratik inşa yolunda attığı olumlu adımlara da övgüde bulunan Büyükelçi, Tunus’un İspanya ile demokrasi ve insan haklarına saygı değerlerini paylaştığına dikkat çekti.

İspanya Büyükelçisi Guillermo Ardizone García ayrıca, özellikle ‘gençlere yönelik yeni programlar, onları kamusal hayata entegre etme mekanizmaları, küçük ve orta ölçekli işletmelere destek ve ayrıca kültür, yüksek öğrenim ve bilimsel araştırma alanında ikili iş birliğini güçlendirme programları’ aracılığıyla ülkesinin bu desteği sürdürme niyetini taşıdığını söyledi.

Aynı şekilde Tunus İbtidaiyye Mahkemesi Medya ve İletişim Birimi Başkanı Muhsen ed-Dali, yargının iki kardeş Nebil el-Karvi ve Gazi el-Karvi hakkındaki seyahat yasağını, kendilerine yöneltilen suçlamaları incelemekle görevli soruşturma hakimi tarafından verilen bir kararla kaldırma kararı aldığını belirtti.

Dali, seyahat yasağını kaldırma kararının, Temmuz 2017 yasasının öngördüğü ‘azami sürenin’ sona ermesine dayandığını ifade etti.

Finansal yargıdaki soruşturma hakimi, yaklaşık iki yıl önce, Karvi kardeşlerin vergi kaçakçılığı ve kara para aklama ile suçlanmalarının ardından iki ismin fonlarını dondurma ve haklarında seyahat yasağı getirme kararı almıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya