Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran: Anlaşma sona erdiği için nükleer tesislerin görüntülerini UAEA’ya vermeyeceğiz

İran: Anlaşma sona erdiği için nükleer tesislerin görüntülerini UAEA’ya vermeyeceğiz

Pazar, 27 Haziran, 2021 - 16:30
İran’daki Buşehr nükleer santralinden geçen yıl alınan uydu görüntüsü (AFP-Arşiv)

İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Galibaf, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile yapılan nükleer faaliyetleri izleme anlaşmasının süresinin dolduğunu hatırlatarak, Tahran’ın bazı nükleer tesislerinin içindeki görüntüleri artık ajansa asla teslim etmeyeceğini söyledi.

İran medyasına göre Galidaf konuya dair açıklamasında, “Anlaşma sona erdi. Kaydedilen bilgilerin hiçbiri UAEA’ya teslim edilmeyecek, veriler ve görüntüler İran’da kalacak” dedi.

UAEA ve Tahran, İran’ın ajansla işbirliğini kısıtlamasının etkisini azaltmak için Şubat ayında üç aylık bir anlaşmaya vardı.

UAEA’nın İran'ın nükleer tesislerine kurulan güvenlik kameralarından görüntü toplamasına ve analiz etmesine izin veren anlaşma daha sonra 24 Haziran’a kadar bir ay daha uzatıldı.

Geçtiğimiz Cuma günü, UAEA İran’dan anlaşmayı uzatıp uzatmayacağı konusunda derhal bir yanıt talep etti.

İran ise, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nin anlaşmayı sona erme tarihini uzatıp uzatmamaya karar vereceğini bildirdi.

Bunun ardından, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Tahran’ın anlaşmayı uzatma konusundaki herhangi bir başarısızlığının, nükleer anlaşma müzakereleri için ciddi bir endişe olacağını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya