Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM, Rabıta Genel Sekreteri’ni nefrete karşı mücadelesinden dolayı onurlandırdı

BM, Rabıta Genel Sekreteri’ni nefrete karşı mücadelesinden dolayı onurlandırdı

Salı, 6 Temmuz, 2021 - 14:45
Rabıta Genel Sekreteri Şeyh Muhammed bin Abdulkerim el-İsa fahri doktorasını alırken. (Şarku’l Avsat)

Birleşmiş Milletler (BM) kendisine bağlı Barış Üniversitesi (UPEACE) aracılığıyla Dünya İslâm Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Şeyh Muhammed bin Abdulkerim el-​İsa’yı küresel anlamda barışa yönelik çalışmaları nedeniyle fahri doktora ile onurlandırdı.

Dr. İsa, Barış Üniversitesi aracılığıyla aldığı bu uluslararası akademik onura, uluslararası diplomasiyi destekleme, halklar arasında dostluk ve işbirliğini ilerletme konusundaki seçkin çabaları ve nefretle mücadeledeki etkili mücadelesinin takdir edilmesi neticesinde layık görüldü.

Ödül töreninde, üniversitenin barışa hizmet etmedeki büyük rolüne dikkat çeken Dr. İsa, dünya barışının hizmetinde dikkate değer küresel katkılarda bulunan prestijli bir üniversiteden gelen, kendisini barışın hizmetinde daha fazla çalışmaya motive eden bu onur için teşekkür ve takdirlerini ifade ettiği bir konuşma yaptı.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Larbi Djacta ise, “Dr. İsa, Müslümanlardan oluşan büyük bir heyeti Almanya’daki Nazi toplama ve imha kampını ziyaret etmeye yönlendiren eşsiz bir şahsiyettir” dedi.

BM Barış Üniversitesi Rektörü Francisco Rojas ise, “Dr. İsa’ya fahri doktora verilmesi, barış, çatışma çözümü ve uyumun teşviki alanındaki bireysel katkılarının ve insani çabalarının tanınmasıdır” dedi.

Rojas konuşmasına şu ifadelerle devam etti;

“Barış Üniversitesi, dini ılımlılığın küresel sesi olarak geniş çapta tanınan Dr. Muhammed İsa’ya fahri doktora vermekten onur duymaktadır. Dr. İsa, farklı topluluklar, inançlar ve milletler arasında yeni ortaklıklar kurmada öncüdür.”

Barış Üniversitesi, BM sistemi içinde, onursal başkanı BM genel sekreteri olan akademik bir kurumdur.


Editörün Seçimi

Multimedya