Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump’tan Hitler’e övgü: ‘Çok fazla iyi şeyler de yaptı’

Trump’tan Hitler’e övgü: ‘Çok fazla iyi şeyler de yaptı’

Çarşamba, 7 Temmuz, 2021 - 15:30
Eski ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)

Yayınlanan yeni bir kitap, Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100’üncü yıl dönümü münasebetiyle gerçekleştirdiği Avrupa ziyareti sırasında Nazi lideri Adolf Hitler’e övgüde bulunduğunu ortaya çıkardı.

İngiltere merkezli ‘The Guardian’ gazetesine göre Wall Street Journal muhabiri Michael Bender'ın "Frankly, We Did Win This Election: The Inside Story of How Trump Lost"(Açıkçası biz bu seçimi kazandık: Trump'ın Nasıl Kaybettiğinin İç Hikayesi) isimli kitabında, Trump'ın 2018 yılındaki Avrupa ziyaretinde, dönemin Genelkurmay Başkanı olan HJohn Kelly'ye şunları söyledi: “Çok fazla iyi şeyler de yaptı.” Bender’a göre bu ifadeler Kelly’i şoke etti.

Micahel Bender, Trump’ın bu ifadelerini kullandığını birkaç kaynaktan doğruladığını bildirdi. Ancak kaynaklarını açıklamadı.

Bender, kaynakların Kelly’nin daha sonra Trump’a, Hitler’in işlediği suçlar hakkında konuşurken yanlış yaptığını söylediğini bildirdiğini ifade etti. Kelly'nin daha sonra Trump'a, “1930’larda Nazi yönetimindeki Alman ekonomisi hakkında iddiaların doğru olsa bile asla Adolf Hitler'e destek veren bir şey söyleyemezsin” dediği bildirildi.

Kitaba göre Kelly, Trump’a “Alman halkı Nazi soykırımını yaşayacağına fakir kalsaydı onlar için daha iyi olurdu” dedi.

Oğlu, 2010 yılında Afganistan’da öldürülen Kelly’nin 2019 yılının başlarında Beyaz Saray’dan ayrıldığını biliniyor. Kelly, o dönemden beri Trump’ı eleştiriyor. Ayrıca arkadaşlarına ‘eski başkanının şimdiye kadar tanıştığı en kusurlu insan’ olduğunu söylediği ifade ediliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya