Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye ve Türk özel enerji şirketlerinden Suriye’nin kuzeybatısına elektrik tedariki

Suriye ve Türk özel enerji şirketlerinden Suriye’nin kuzeybatısına elektrik tedariki

Çarşamba, 7 Temmuz, 2021 - 21:00
Kuzey Suriye'deki güneş enerjisi panelleri. (AFP)

İdlib'de hizmet veren Suriyeli Green Energy (Yeşil Enerji) şirketi, özel bir Türk şirket ile elektrik hatları tedariki konusunda yaptığı iş birliği doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu adımla Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib’deki tüm bölgelere elektrik verilmesi hedefleniyor.

Green Energy (Yeşil Enerji) bünyesindeki bir medya çalışanı konuya dair şu açıklamarda bulundu:

“İdlib’e elektrik akımı sağlanması projesinden sorumlu şirket, Türkiye'den Suriye'ye 66 kV voltaj alacak transfer istasyonlarının ve hattıntamamlamasının, bölgedeki yüksek gerilim şebekelerinin ve bakımının sağlanmasınınardından yoğun nüfuslu İdlib, Harem, Salkin, ed-Dana ve Sarmada şehirlerine yüksek kaliteli, verimli ve hızlı elektrik sağlamaya başladı.” 

Vatandaşların evlerine, ticarethanelerine vesanayi tesislerine elektrik almak için abonelik işlemlerine başladığını belirten söz konusu çalışan, bölgede tek ya da üç devreli olmak üzere iki tip sayaç bulunduğu bilgisini verdi. 

Tek devreli sayacın fiyatı 350, abonelik ücreti de 100  Türk lirası. Üç fazlı sayacın fiyatı 900 lirayken abonelik ücreti de 400 lira tutuyor. Şirketin bildirdiğine göre yerli kilovatın fiyatı 90 kuruş, ticari veya endüstriyel kilovatın fiyatı ise bir Türk lirası.

Kaynak, Cisr eş-Şuğur, Ariha, Maaret Mısrin, Binniş ve Armanaz şehirlerinde ve İdlib kırsalındaki Cebel ez-Zaviye’de diğer bölgelerdeki ağların ana ağa bağlanması ve elektrik akımı ile donatılması için bakım çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. 

İdlib sakinlerinden kuruyemişçi dükkanı olan Ebu Musa duruma dair şunları aktardı:

“İdlib’e yaklaşık bir buçuk ay önce elektrik geldi. Ardından abonelik başvurusunda bulundum. Gerekli ücretleri ödedikten birkaç gün sonra evime ve işyerime elektrik bağlandı. Böylece bataryalardan, güneş panellerinden ve pahalı jeneratörden kurtuldum. Şimdi dizel jeneratörlerin maliyetlerinden çok daha düşük fiyatlarla 7/24 kesintisiz elektriğim var.”


Editörün Seçimi

Multimedya