Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Başbakanı: İnsani krizin temel çözümü ekonomi

Yemen Başbakanı: İnsani krizin temel çözümü ekonomi

Perşembe, 8 Temmuz, 2021 - 12:45
Yemen Başbakanı ve hükümet üyelerinin dün (Çarşamba) Dünya Bankası ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile yaptıkları görüşmeden bir görüntü. (SABA)

Yemen hükümeti dün (Çarşamba) Dünya Bankası ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile üst düzey bir toplantı gerçekleştirdi. Görüşmede, kredi fonu oluşturulmasına yönelik mekanizma ve planlar ile ulaşım, elektrik ve diğer hayati sektörlerdeki temel projeleri finanse ederek Yemen’deki istikrarın desteklenmesi noktasındaki konular ele alındı. Ayrıca hükümete reform politikalarında gerekli desteği sağlamanın yanı sıra başta Yemen Merkez Bankası, Aden Rafinerisi ve diğerleri olmak üzere kurumların çalışmalarını harekete geçirme noktasında finansman sağlanacağı bildirildi.

Yemen’in resmi haber ajansı SABA, görüşmede, Yemen hükümetine insani krizin hafifletilmesi noktasındaki sorumluluklarını yerine getirmesine yardımcı olmak amacıyla, Hükümet, Dünya Bankası ve IFC arasındaki mevcut iş birliği alanları ile mevcut öncelikler ışığındaki projelerin uygulanmasına ilişkin gelecek planlarının ele alındığını aktardı.

Ayrıca, IFC’nin gıda ve temel ihtiyaçların ithalatı için döviz sağlanması, Yemen limanlarına gelen nakliyelerin sigorta değerlerinin düşürülmesi, telekomünikasyon, balıkçılık ve diğerleri de dahil olmak üzere birçok hayati sektördeki özel sektörün kalkınması için, uygun ortamın sağlanmasına katkıda bulunacak bir ticari hizmet sağlama noktasında neler yapabileceğinin de görüşüldüğü belirtildi. 

Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, Yemen’deki insani krizi ele alma noktasında temel bir giriş noktası olarak ekonomiyi ele almanın önemini vurguladı.

Abdulmelik bağışçılar ve BM tarafından Yemen’e daha önce yapılan tüm gelirlerin geçici ve sınırlı olduğuna, ayrıca son derece önemli olmasına rağmen ekonomik dosyaya öncelik verilmediğine dikkat çekti.

Abdulmelik açıklamasında, “Gelirlerin sürdürebilirliğinin devlet kurumları aracılığıyla olduğunu anlamalıyız. Öncelikli çalışma alanlarının planlanması ve belirlenmesinde Dünya Bankası ve uluslararası kuruluşlarla ortaklığa açığız. Devlet kuruluşlarının ve hayati sektörlerin inşasında ve reformunda, Dünya Bankası’nın teknik ve yasal uzmanlığından faydalanmak ve ona güvenmek istiyoruz. Ayrıca istisnasız tüm Yemenlilerin bu gelirlerden faydalanmasını istiyoruz” dedi.

Yemen Başbakanı, elektrik sektörünün ülke ekonomisi için oluşturduğu yük dahil olmak üzere, ekonomik bozulmayı engelleme ve milli paranın değer kaybetmesini durdurma noktasında almayı planladığı kararlar ve bu kapsamda gereken uluslararası destek çerçevesinde, Dünya Bankası ve IFC’ye bilgi verdi.

Ayrıca, Hükümetin Cumhurbaşkanı’nın direktifiyle bazı devlet kurumlarında reform yapma ve bunları etkinleştirme noktasında temel değişikliklere gitme niyetine atıfta bulundu.

SABA haber ajansı Dünya Bankası ve IFC’nin, hükümeti destekleme ve geçmiş dönemlerde olduğu gibi Yemen kurumlarıyla sürdürülebilir ve başarılı bir deneyim elde etmek için çalışma noktasında, teknik destek sağlamaya ve uluslararası fonları etkinleştirmeye hazır olduklarını ifade ettiklerini aktardı.

SABA haber ajansı ayrıca, söz konusu iki kurumun, çok bağışçılı kredi fonu ve Yemen’de istikrar ve barışın sağlanmasının önemi çerçevesinde bağışçılarla yapılan ciddi görüşmelere dikkat çektiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya