Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husilerin engelleme girişimlerine rağmen eski Yemen müftüsünün Sana'daki cenazesine binlerce Yemenli katıldı

Husilerin engelleme girişimlerine rağmen eski Yemen müftüsünün Sana'daki cenazesine binlerce Yemenli katıldı

Salı, 13 Temmuz, 2021 - 06:15
Sana’da dün Müftü Amrani’nin cenazesine katılan kalabalığın bir kısmı

Yemen’de binlerce kişi başkent Sana'da, Yemen'in önde gelen fıkıh alimlerinden eski müftü Kadı Muhammed İsmail Amrani’nin cenaze törenine katıldı. Husi milisler, dün (Pazartesi) gerçekleşen cenaze törenini engellemeye çalışırken, Husi aktivistleri Amrani’nin dini konumunu hafife almaya çalışan paylaşımlarda bulundu.

Kadı Amrani, dün sabah 99 yaşında Sana'daki bir hastanede hayatını kaybetti. Yemen’de uzun yıllar fıkıh dersleri veren Amrani, Yemen’in önde gelen fıkıh alimlerinden biri olarak kabul ediliyordu. Ancak Husiler Sana’yı ele geçirdikten sonra Amrani’nin yerine liderlerinin ailesine mensup birini müftü olarak atadılar.

Husi aktivistleri, Kadı Amrani’nin ölümünden hemen sonra sosyal medyadaki paylaşımlarında, Amrani’nin gruba muhalefet ettiği ve darbelerini desteklemeyi reddettiği gerekçesiyle ona hakaretler eden paylaşımlarda bulundu. Amrani’ye yakın isimler milislerin cenaze törenini engellemeye çalışarak Amrani’nin defnedileceği mezarlığın yerini birden fazla kez değiştirdiklerini, ardından yakınları tarafından cenazesi için başkentin güneyindeki es-Sebin Meydanı yakınında bir mezarlık belirlendiğini ifade etti.

Şarku'l Avsat'a konuşan kaynaklar, Kadı Amrani’nin Sana'nın merkezindeki Huzeyme Mezarlığı’na gömülmesinin planlandığını, ancak milislerin mezar yerini değiştirdiğini, ailesinin ise cenaze için üçüncü bir yer seçerek ed-Dafi Mezarlığı’nı ilan ettiğini belirttiler. 

Kaynaklar, Husilerin defin yerini üç kez değiştirmelerinin nedenini, Amrani'nin cenazesine az kişinin katıldığının görünmesini sağlamak olduğunu ifade ettiler. Ayrıca bu uygulamanın, milislerin Amrani’yi yaşamı boyunca kötülemeye çalıştıktan sonra, ölüm gününde de imajını ve çabalarını çarpıtmaya yönelik başarısız girişimleri çerçevesinde geldiğini belirttiler.

Kadı Amrani'nin ölüm haberinin açıklanmasından saatler sonra Yemenliler taziyelerini iletirken, geniş bir ölüm ilanı kampanyası başlattılar. Bunun üzerine Husi aktivistleri sosyal medyada Amrani’nin şahsına yönelik yoğun bir sözlü saldırı başlatarak, bu ilgiyi hak eden tek kişinin grubun lideri Hüseyin el-Husi olduğunu ifade ettiler. 

Husi darbesi ve Sana ve diğer şehirlerin işgalini takip eden yıllarda, iç siyasi çatışmalara karışmama konusundaki tutumuna rağmen, Husiler Amrani'ye karşı çeşitli taciz ve ihlaller gerçekleştirdi. Husiler kendilerine düşman olarak gördükleri Amrani’nin Sana'daki devasa kütüphanesini ele geçirmek ve onu görevinden almak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde Amrani’yi hedef almaya çalıştılar.

1922'de Sana'da doğan Kadı Amrani, Yemen'de en ünlü çağdaş din adamı olarak kabul ediliyor. Son 30 yıldır aktif olarak yerel gazeteler ve radyolar aracılığıyla fetvalar veren Amrani, aynı zamanda müderris ve kadı olarak çalıştı. 


Editörün Seçimi

Multimedya