Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’de hastanelerinin kapasiteleri doldu

Cezayir’de hastanelerinin kapasiteleri doldu

Cezayir, kasım ayından bu yana Kovid-19 vakalarında rekor sayılara tanık oluyor.
Salı, 13 Temmuz, 2021 - 09:00
Cezayir başkentinde yaşlıların aşılanması (Reuters)

Cezayir Boufarik Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Başkanı Muhammed Yusuf, ülkedeki hastanelerin maksimum kapasiteye ulaştığını ve yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılma hızının arttığını bildirdi. Yusuf ayrıca ülke genelinde virüs kaynaklı enfeksiyon oranlarındaki artışın ‘endişe verici’ seviyeye ulaştığı konusunda da vatandaşları uyardı.

Muhammed Yusuf, AFP’ye verdiği demeçte şunları söyledi:

“Sağlık personeli çaresiz kalmış durumda. Tedaviye alınan en ciddi vakaların olduğu Buleyde Üniversite Hastanesi yoğun bakım ünitesinde yer bulmak için maalesef bir hastanın ölmesini beklememiz gerekiyor.”

Yusuf, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un salgının kontrol altında olduğu iddiasına rağmen hükümetin ve vatandaşların Kovid-19 kapsamında uygulanan ihtiyati tedbirleri uygulamadaki başarısızlığına da tepki gösterdi.

44 milyon nüfusuyla Mağrip'in en kalabalık ülkesi olan Cezayir, en son Kasım 2020’de kayıtlara geçen günlük bin 133 Kovid-19 vaka sayısına yaklaşıyor. Ülke genelinde, ihtiyati tedbirlere karşı tam bir ihmal göze çarpıyor.

Ülkedeki durumdan hükümeti ve vatandaşları sorumlu tutan Yusufa konuya dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnsanların umurunda değil, hükümet ortada yok. Önleyici tedbirlere uymak ve bunları uygulamak zorundayız. Aksi halde aşılama yoluyla sürü bağışıklığı elde edileceği hususu mucize beklemekle eşdeğer. Salgının başında olduğu gibi durumu ciddi olmayan hastaları hastaneye yatırmıyoruz. Evlerinde kalmalarını söyleyerek, durumlarını yakından takip ediyoruz. Daha çok gençleri etkileyen bu dalgaya çoğu insan inanmıyor. Bilakis, bunun insan eliyle yapılmış bir icat olduğunu düşünüyor. Ancak kendileri ya da sevdikleri kişiler virüse yakalandığında durumun ciddi olduğunu anlıyorlar. 120 hastanemiz de yatak doluluk oranına ulaştığı için sağlık ekiplerinin üzerinde baskı kuruluyor. Bir klinikte yaklaşık 20 yatak açtık. Onlar da neredeyse doldu. Kovid-19’un son dalgasında yoğun bakım ünitelerinde ölümler oldu. Şu an resüsitasyon öncesi ölümlerimiz var. Durum gün geçtikçe daha da endişe verici bir hal alıyor."

Salgından ve ölümden korunmanın tek yolunun aşı olduğunu vurgulayan Yusuf, vatandaşlara çağrıda bulunulmasına rağmen ülke nüfusunun yüzde 10’undan daha azının aşı yaptırdığını belirtti. Ayrıca aşılarını yaptıran sağlık çalışanları arasında ölüm oranının oldukça az olmasının aşının gerçekliğinin kanıtı olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

Cezayir’de salgının kontrol altına alınmasının yalnızca toplum bağışıklığı ile gerçekleşebileceğini belirten doktorlar, yetkililerden aşıya erişimi hızlandırmalarını istiyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya