Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Başbakanı İştiyye: 183 milyon dolarlık kesinti, mali açıdan bizi zor durumda bırakıyor

Filistin Başbakanı İştiyye: 183 milyon dolarlık kesinti, mali açıdan bizi zor durumda bırakıyor

Salı, 13 Temmuz, 2021 - 12:15
Batı Şeria'da bulunan Beytüllahim'de Arap Rehabilitasyon Derneği merkezinde protez uzuv üretiliyor (Wafa)

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, İsrail'in, Filistin yönetimi adına topladığı vergi gelirlerinden 597 milyon şekel (183 milyon dolar)  kesme kararının, otoriteyi mali açıdan kritik bir duruma getireceğini ifade etti.

İştiyye, dün kabine toplantısında yaptığı açıklamada, Filistinlilerin şehit, tutuklu ve yaralıların ailelerine bağlılıkları nedeniyle İsrail hükümeti, Filistin yönetimi adına topladığı vergileri 1 Ağustos itibariyle ayda 50 milyon şekel kesilecek şekilde 597 milyon şekel kesintiye verdiği onayın imzalanan anlaşmalarla tutarsız, uluslararası hukuka aykırı ve yasa dışı bir eylem olduğunu vurguladı. Dünya ülkelerini ‘bu haksız kesintileri durdurma yönünde müdahale etmeye’ çağıran İştiyye, “İsrail'in 2019'dan bu yana mahkum ve şehitlere olan bağlılığımız nedeniyle kestiği toplam miktar yaklaşık 851 milyon şekele ulaştı. Şimdi de ayda 51 milyon şekel düşürülecek. Bu, bilhassa bağış fonları bu yıl harcanmadığı için bizi mali açıdan zor bir duruma sokuyor. Halkımıza bağlı olduğumuz, ulusal projemizi ve Filistin devletimizi korumak için Gazze Şeridi, Kudüs ve C Bölgesi'ni finanse etmeye devam ediyoruz. Yükümlülüklerimizi yerine getirmek için bankalardan borç almak zorundayız. Ancak bu, anormal ve sürdürülemez bir durum” ifadelerini kullandı.

İsrail Kabinesi, Savunma Bakanı Benny Gantz'ın Filistin Otoritesi’nin şehit ve mahkum ailelerine ödediği maaşlara eşdeğer bir miktar fonun kesilmesi talebini onayladı. Gantz tarafından Bakanlar Kurulu'na sunulan, Terör Finansörlüğü ile Mücadele Ulusal Dairesi tarafından hazırlanan rapora göre, Filistin Otoritesi ‘2020'de terörizme dolaylı destek’ olarak 597 milyon şekel (183 milyon dolar) transfer etti.

Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada ise bu rapor ışığında İsrail'in Filistin Otoritesi’ne aktardığı aylık ödemelerden bu fonların kesileceği belirtildi. Bu İsrail’in bu yönde aldığı ilk kesinti kararı sayılmıyor. Bu politikasına 2018 yılında alınan bir kararla başlayan İsrail ‘katlin bedelini ödeme’ ilkesiyle Filistin Otoritesi’ni cezalandırdığını söylerken Otorite ise bu kararı reddediyor.

Bu konuda İsrail ile Filistin Otoritesi arasında yıllardır ciddi anlaşmazlıklar mevcut. Bu fonlar, İsrail Maliye Bakanlığının her ay Filistin topraklarına ithal edilen emtialar üzerinden toplayıp Filistin Maliye Bakanlığına aktardığı, ticari dengeye göre ayda yaklaşık 180 milyon dolar tutarındaki vergilerden oluşuyor.

Etik ve ulusal bir mesele olduğu için bu maaşları ödemeye devam edeceğini doğrulayan Filistin Otoritesi, son aylarda bu ücretleri ödeme mekanizmasını değiştirerek bir kısmını resmi ücret olarak değil de postaneler aracılığıyla ödedi. Aynı zamanda mahkumları bazıları iş başında, bazıları ise emekli görünecek şekilde memur kadrolarına aldı.

Bu adım, söz konusu ücretleri otoriteyi terörizmi desteklemekle suçlama yönünde bir kart olarak kullanan İsrail’in ayağını kaydırmayı amaçlıyor. Filistin liderliğinin terör eylemleri dolayısıyla hapishanedeki bireylere tazminat sağlama politikasını durdurmasını talep eden ABD yönetimi de bu adıma ikna olmuş durumda.


Editörün Seçimi

Multimedya