Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Hindistan’da yılda 300 milyon doz Sputnik V üretecek

Rusya, Hindistan’da yılda 300 milyon doz Sputnik V üretecek

Çarşamba, 14 Temmuz, 2021 - 07:45

Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, Rusya dün (Salı) yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük aşı üreticisi olan Hindistan Serum Enstitüsü ile yılda 300 milyon doz Rus aşısı Sputnik-V’yi üretmek üzere anlaşmaya vardığını duyurdu.

Sputnik V aşısının geliştirilmesine katkıda bulunan Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriev “Bu stratejik ortaklık, üretim kapasitemizi önemli ölçüde artırmaya yönelik önemli bir adım” ifadelerini kullandı. Enstitünün ilk dozlarını Eylül ayı itibarıyla üretmesinin beklendiğini belirten Dmitriev karşılıklı teknoloji alışverişi sürecinin ileri bir aşamaya ulaştığını belirtti. RDIF yaptığı açıklamada, Serum Enstitüsü’nün Rus aşısını geliştiren Gamalia Merkezi’nden hücre örnekleri ve vektörler aldığını açıkladı ve ithalatlarının Hindistan Genel İlaç Denetim Kurumu (DCGI) tarafından onaylanması ile çalışmaların başladığını belirtti.

Hindistan Serum Enstitüsü Başkanı Adar Poonawalla, yaptığı açıklamada, “Yüksek oranda etkinlik ve iyi derecedeki güvenlik özellikleri ile Sputnik-V aşısının Hindistan’daki ve dünyadaki insanlar için sağlanması esastır” ifadelerini kullandı.

Hindistan, Rusya'nın Sputnik-V aşısını yurtdışında üretmek için bir ortaklık imzaladığı ülkelerin başında yer alıyor. Moskova’nın ayrıca yılda yüz milyonlarca doz üretmek üzere büyük ilaç grupları ile de anlaşma yaptı. Hindistan Serum Enstitüsü, AstraZeneca aşısı da dahil olmak üzere koronavirüse karşı birkaç tane aşı üretiyor.

RDIF’e göre, Rus aşısı şimdiye kadar nüfuslarının toplamı 3,5 milyar olan 67 ülkede onaylandı.

Moskova, hafifletilmiş tek dozluk bir modelini geliştirdiği aşısının üretim kaynaklarını çeşitlendirmeye çalışıyor ve sınırlı sayıdaki üretim tesislerini Ruslara aşı sağlamak için kullanmayı tercih ediyor.

Rus aşısı Sputnik V, Ağustos 2020’de açıklandığında yurtdışında şüpheyle karşılandı ancak o dönemde prestijli tıp dergisi The Lancet aşının etkinliğini onayladı.


Editörün Seçimi

Multimedya