Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir Cumhurbaşkanı, bakalorya sınavlarında kopya çekmekten hüküm giyen 60 genci affetti

Cezayir Cumhurbaşkanı, bakalorya sınavlarında kopya çekmekten hüküm giyen 60 genci affetti

Çarşamba, 14 Temmuz, 2021 - 11:30
Cezayir’de bakalorya sınavına giren öğrenciler (Yerel medya-Arşiv)

Cezayir Adalet Bakanlığı’na göre, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, bakalorya sınavlarında kopya çekmekten hüküm giyen 60 gencin Kurban Bayramı nedeniyle serbest bırakılmaları için talimat verdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Bu kapsamda yetkili adli makamlar, bu hafta bitmeden yaklaşık 60 gencin serbest bırakılarak, ailelerinin yanına gitmesi için gerekli tedbirleri almaya başlayacak” denildi.

Ülkede Haziran ayın sonunda, bakalorya sınavlarında kopya çekmekten hüküm giyen en az 64 kişiye hapis cezası verildi.

O tarihte Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, hükümlülere verilen ağır para cezalarının yanı sıra altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verildi.

Ülke, 2016’daki sınavlarda, sınav soruları ve cevaplarının sosyal medyaya sızdırılmasıyla yaygın bir kopya skandalına sahne oldu.

O zamandan beri yetkililer, sınav merkezlerindeki tüm iletişim cihazlarını engellemenin yanı sıra, beş günlük sınavlar boyunca ülke genelinde internetin kesilmesine karar verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya