Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron’un açıkladığı yeni kısıtlamalara karşı Fransa’da gösteriler düzenlendi

Macron’un açıkladığı yeni kısıtlamalara karşı Fransa’da gösteriler düzenlendi

Perşembe, 15 Temmuz, 2021 - 09:15
Fransa’da hükümetin koronavirüs ile mücadele kapsamında yürürlüğe koyduğu kısıtlamalara karşı düzenlenen gösterilerde alev alan bir vinç (Reuters)

Fransa’da 19 binden fazla kişi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçtiğimiz günlerde açıkladığı sağlık geçiş kartlarına karşı düzenlenen gösterilere katıldı. Gösteriler, Fransa’nın ulusal bayramı 14 Temmuz günü (dün) düzenlendi.

AFP’nin haberine göre Champs- Elysees caddesinde düzenlenen askeri geçit töreni ile aynı zamanda gösteriler düzenlendi. Macron, 5 yıllık görev süresi boyunca son kez askeri geçit törenine katıldı.


Göstericiler, Macron’un Pazartesi günü yaptığı sağlık ve diğer mesleklerde çalışan kişilerin zorunlu aşı olması gerektiği ve mekanlarda ve yolculuklarda sağlık geçiş kartları zorunluluğuna tepki gösterdi.

Bazıları bu yaz yürürlüğe girecek koronavirüs tedbirleri, aşı olmak istemeyen Fransızların aşı randevusu almalarına neden oldu. Macron’un yaptığı açıklamalardan beri iki milyondan fazla kişi aşı oldu. Göstericiler, alınan kararlar karşısında duydukları memnuniyetsizliği ifade ederek “Özgürlük” sloganı attılar.


Fransa İçişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, gösterilere en çok katılımın başkent Paris’te olduğunu bildirdi.

E-Lab merkezinin Salı günü yaptığı ankete göre çok sayıda Fransız Macron’un açıkladığı kararları destekliyor. Yüzde 76’lık bir çoğunluk sağlık hizmetindeki ve diğer sektörlerdeki kişilerin zorunlu aşı olmalarını istiyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya