Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, BM’yi ülkedeki ırkçılığı soruşturmaya çağırdı

ABD, BM’yi ülkedeki ırkçılığı soruşturmaya çağırdı

Perşembe, 15 Temmuz, 2021 - 13:15
Boston’da George Floyd’un öldürülmesini protesto eden göstericiler (DPA-Arşiv)

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde azınlık ve ırkçılık sorununu araştıran uzmanları, Afro Amerikalılara karşı ırkçılık konusundaki sicilini incelemek üzere ülkesine davet etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, BM bünyesinde dünyada Afrika kökenli insanlara yönelik polis şiddetini araştırmakla görevli uzmanlardan oluşan bir mekanizma kurulmasını memnuniyetle karşıladı.

Blinken konuya ilişkin yazılı açıklamasında, “Sorumlu uluslar, insan hakları sicillerinin incelenmesinden çekinmemeli, iyileştirme niyetiyle bunu kabul etmeli. BM üyesi bütün devletleri bu girişimde ABD’ye katılmaya ve ırkçılık, ırk ayrımcılığı ile yabancı düşmanlığı belasıyla yüzleşmeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı, ırkçılığın çağdaş biçimleri ve azınlıkları etkileyen sorunlar konusunda uzmanlaşmış iki BM özel raportörünü ABD’ye davet etti.

Biden yönetiminin bu tutumu, 25 Mayıs 2020’de polisin Afro Amerikalı George Floyd’un ölümüne neden olmasının ardından ABD’yi sarsan kitlesel gösteriler karşısında eski Başkan Donald Trump’ın aldığı pozisyonla keskin bir tezat oluşturuyor.

Donald Trump, ülkede sistemik ırkçılığın varlığını reddetti, polis şiddeti için de birkaç ‘yozlaşmış’ kişiyi suçladı. Cumhuriyetçiler içindeki çoğunluğun görüşü hala böyle.


Editörün Seçimi

Multimedya