Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM tutuklamaların ardından Belarus’taki baskıyı kınadı

BM tutuklamaların ardından Belarus’taki baskıyı kınadı

Cuma, 16 Temmuz, 2021 - 10:00
Belarus’un başkenti Minsk’te iki güvenlik görevlisi bir muhalif aktivisti tutukladı. (AFP)

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, dün Belarus’ta muhaliflere yönelik yapılan baskıyı ve tutuklamaları kınadı. Bachelet yetkililere tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

AFP tarafından aktarılan bir haberde, Belarus’taki güvenlik servisleri tarafından insan haklarını savunan örgütler dahil olmak üzere en az 12 örgütün genel merkezine yapılan baskınların ve tutuklama olaylarının ardından, Bachelet, “Belarus’taki son gelişmelerden çok endişeliyim” dedi.

Söz konusu operasyonların en az 6 sivil toplum kuruluşunu hedef aldığı bildirildi. (Viasna, Belarusian Helsinki Committee, Gender Perspectives, Lawtrend, Emina, Human Constanta)

Ayrıca polis baskınlarının, Belaruslu Gazeteciler Derneği, Belarus Halk Cephesi Partisi, Özgürlük İçin Hareket, bir ekonomik araştırma grubu, bir medya ajansı ve yurt dışında yaşayan Belaruslulara yardım sağlayan bir örgütün genel merkezini hedef aldığı bildirildi. Bachalet, “Bu baskınlar kesinlikle kabul edilemez” dedi.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko Salı günü yaptığı açıklamada, ülkede terörü yayan sivil toplum kuruluşlarının yargıya sevk edilmesi çağrısında bulundu. Lukaşenko’nun açıklamaları, mevkidaşı Vladimir Putin ile Rusya’da yaptığı görüşme sırasında geldi.


Bachelet, “Çarşamba günü yaşananlar, Belarus makamlarının uluslararası insan hakları hukuku kapsamındaki sorumluluklarını açık bir şekilde göz ardı ettiğini bir kez daha ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

Bachelet açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Belarus’ta kötüleşen durum hakkında defalarca uyarıda bulundum. Hükümeti bir kez daha sivil toplum kuruluşları ve medya mensuplarına yönelik yıldırma ve taciz politikasına son vermeye çağırıyorum.”

Bachelet, “Tutuklular derhal serbest bırakılmalıdır” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Lukaşenko rejimi 2020’de yeniden seçilmesinin ardından ülkedeki tarihi protesto hareketini kalıcı bir şekilde ortadan kaldırmayı umarak, aylardır muhaliflere, gazetecilere ve aktivistlere karşı bir baskı kampanyası uyguluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya