Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ve İngiltere, ekonomik ve sosyal ilişkilerin canlandırılmasını ele aldı

Suudi Arabistan ve İngiltere, ekonomik ve sosyal ilişkilerin canlandırılmasını ele aldı

Cuma, 16 Temmuz, 2021 - 11:00
Londra'daki Suudi-İngiliz Sürdürülebilir Yatırım Forumu'nun çalışmalarından (SPA)

Suudi-İngiliz Stratejik Ortaklık Konseyi Ekonomik ve Sosyal Komitesi, üzerinde mutabık kalınan alanlar çerçevesinde ikili ilişkilerin canlandırılması ve iki ülke arasındaki işbirliğinin artırılması konusunu ele aldı.

Bu, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı  ve Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi’nin İngiltere İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanı ve Parlamento Üyesi Kwasi Kwaeng ile görüşmesi sırasında geldi.

Toplantının nihai bildirisinde, İngiltere'nin 2016 yılından bu yana çalışmaları devam eden Suudi Arabistan 2030 Vizyonu ile büyük ekonomik ve sosyal ilerleme kaydettiği ve bu vizyonun Suudi Arabistan ekonomisini çeşitlendirme ve sosyal reform programının gerçekleştirilmesini destekleme konusundaki taahhüdünü devam ettirdiği aktarıldı.

Her iki ülke vatandaşları için çeşitli sektörlerde refah sağlamanın yanı sıra ticaret ve yatırımı geliştirmeye yönelik ortak taahhütler vurgulanarak, ekonomik ve sosyal alanlarda daha fazla işbirliği sağlamaya atıfta bulunuldu. Toplantıda ayrıca son birkaç yılda Riyad ve Londra arasındaki bölge içi ticaretin büyük hacmine değinildi.

Taraflar özellikle finansal teknoloji, açık bankacılık hizmetleri ve finans alanlarında ticaret ve finansal hizmetlerdeki işbirliğini geliştirmenin yollarının yanı sıra ortak çalışmanın stratejik ortaklıklar için yeni ek alanlar üretmesini bekleyerek öncelikli yatırım sektörlerini de masaya yatırdı.

Görüşme sırasında her iki ülke özel eğitim ihtiyaçları, mesleki eğitim ve öğretim alanında gelişim dahil eğitim işbirliğini ilerletmeye hevesli görünürken, kısa vadeli önceliklerin belirlenmesi dahil olmak üzere şimdiye kadar kaydedilen ilerlemeye övgüde bulundu. Salgınla mücadele, sağlık teknolojisi, sağlıklı kilo, beslenme ve tüm sağlık sisteminin gelişimi dahil olmak üzere sağlık hizmetlerinin gelişiminde daha fazla işbirliği yapmaya karar verildi.

Açıklamada, her iki ülkenin enerji alanında on yıllardır dostane ilişkilere sahip olduğu, iklim sorunlarına yönelik ortak ilginin genişlediği ve geçtiğimiz Mayıs ayında enerji işbirliği  (CCE) ile ilgili bir dizi ortak ilgi alanının olduğu belirtildi. Ayrıca yetkililer, iki ülke arasında özellikle kapasite geliştirme ve deneyim alışverişi konularında iklim ve çevre alanında işbirliği yapmak istediklerini, uzay, madencilik, ilaç ve havacılık alanlarında da ortaklıklar ve işbirliği için yeni fırsatları masaya yatırdıklarını aktardılar.

2021 yılı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) Başkanı İngiltere, Suudi Arabistan’ın iklim ve ekonomik çeşitlendirme gündemine katkıda bulunan Yeşil Suudi Arabistan ve Yeşil Ortadoğu girişimlerini takdir ederek, Paris Anlaşması’nın uzun vadeli hedefine ulaşmada dairesel karbon ekonomisi yaklaşımını teşvik etmesine vurgu yaptı. Görüşmede, iddialı ve kapsamlı bir sonuca ulaşmak, iklim eylemini hızlandırmak ve herhangi bir aksama veya gecikme olmamasını sağlamak için her iki ülkenin birlikte çalışması gerektiği kabul edildi.

Riyad ve Londra, kültür, turizm ve spor fırsatlarının geliştirilmesi yoluyla iki ülke arasında seçkin bağlantılar kurma konusundaki heveslerin yanı sıra film, sanat, turizm, eğlence ve spor alanında işbirliğin derinleştirilmesi gerektiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya