Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da günlük Kovid-19 vakası sayısı 100'ün altına düştü

Mısır’da günlük Kovid-19 vakası sayısı 100'ün altına düştü

Cuma, 16 Temmuz, 2021 - 09:00
Kahire Kitap Fuarında, koronavirüse karşı ihtiyati tedbirlere bağlılık devam ediyor (Reuters)

Mısır’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı vaka sayısı 100’ün altına düştü. Hükümet, Kurban Bayramı namazının meydan ve caddelerde kılınmasının yasak olduğunu belirtirken, koronavirüsten korunmak amacıyla bayram namazının kılınması için öngörülen ihtiyati kontrol ve tedbirlere uyulması gerektiğini de vurguladı.

Mısır Bakanlar Kurulu tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs pandemisi ışığında arkeolojik ve restorasyon çalışmalarının askıya alınmasının makul bir yanı olmadığı belirtilerek, "antik eserlerin restorasyonu ve müzelerin inşasına yönelik tüm projelerin, salgının etkilerine rağmen devam ettiği" belirtildi.

Mısır Turizm ve Tarihî Eserler Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi’ndeki Ana Sergi Salonu ve Mumyalar Salonu da dahil olmak üzere bir dizi projenin açılışının tamamlandığına işaret etti.

Başkent Kahire’nin merkezindeki Tahrir Meydanı geliştirme projesinin yanı sıra, restorasyonu tamamlandıktan sonra Baron Sarayı’nın açılışı da tamamlandı. Koronavirüs salgını kapsamında kültür turizmini desteklemek için alınan bazı önlemlerle birlikte müze ve arkeolojik alanlara giriş biletlerinin fiyat zammı Mayıs 2022'ye ertelendi.

Mısır Sağlık Bakanlığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik son bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

Paylaşılan verilere göre, gerekli tıbbi bakımı alıp sağlığına kavuştuktan sonra bin 5 kişinin hastaneden taburcu olmasının iyileşenlerin sayısı 220 bin 530’a yükseldi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yönergelerine göre, Bakanlık tarafından gerekli gözetim, soruşturma ve inceleme prosedürleri kapsamında koronavirüse ilişkin laboratuvar analizleri pozitif çıkan 89 yeni vakanın ve Kovid-19 kaynaklı 6 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Bakanlık verilerine göre, Mısır’da dün akşam itibariyle kayıt altına alınan toplam 283 bin 409 vaka olduğu belirtildi. Bunlardan 220 bin 530’unun iyileştiği, 16 bin 418’sinin ise hayatını kaybettiği açıklandı.

Ayrıca, Evkaf Bakanlığı Savunma İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Ayman Ebu Ömer, camilerin namazdan 10 dakika önce açılıp 10 dakika kapatılması şartıyla işrak tekbirlerinin süresinin 7 dakikayı, hutbenin ise 10 dakikayı geçmeyeceğini açıkladı.

Aynı zamanda Ebu Ömer, "Bayram namazlarının sadece Cuma namazının kılındığı büyük camilerde kılınacağını" belirterek, koronavirüs salgını bitene kadar meydanlarda namaza ara verildiği bilgisini paylaştı.

Mısır Evkaf Bakanlığı da Kurban Bayramı namazının kurallarını açıkladı. Buna göre açıklamada bayram namazının yalnızca Cuma namazlarının kılındığı, belirli büyük camilerde eda edilmesine izin verildi. Ayrıca meydanlarda ve sokaklarda namaz kılmanın yasak olduğu, camilere girişten önce maske takılması gerektiği, herkesin kişisel seccadesini getirmesi ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesinin zorunlu olduğu vurgulandı.

Mısır Sağlık Bakanı Hala Zayed dün yaptığı açıklamada, serginin 30 Haziran'da başlatılmasından düne kadar Kahire Uluslararası Kitap Fuarı'nda 250 binden fazla ziyaretçiye tıbbi, önleyici ve bilinçlendirme hizmetleri sunulduğunu açıkladı.

Hala Zayed bunun, devletin virüsle başa çıkmak için aldığı tedbirlerle birlikte vatandaşların toplum sağlığına dikkat etmek amacıyla, devletin tüm farklı faaliyetlerinde tıbbi, önleyici ve ihtiyati tedbirleri uygulama konusunda bakanlığın istekliliğinin bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.

Mısır Medya İşleri Müsteşarı ve Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Halid Mücahid yaptığı açıklamasında, "Sosyal yardım ekipleri, serginin tüm etkinliklerinde ziyaretçilere ve katılımcılara koronavirüsün ihtiyati ve önleyici tedbirleri hakkında bilinçlendirme sağladı. Mısır Kültür Bakanlığı ile koordineli olarak sergi ziyaretçilerine maske takılması gerektiği ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesinin önemli olduğunu belirterek  önleyici malzemeler dağıttı" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya