Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa, Beyrut Limanı patlamasının yıl dönümünde Lübnan konulu uluslararası bir konferans düzenleyecek

Fransa, Beyrut Limanı patlamasının yıl dönümünde Lübnan konulu uluslararası bir konferans düzenleyecek

Cuma, 16 Temmuz, 2021 - 15:30

Fransa, Beyrut Limanı'ndaki patlamanın birinci yıldönümünde önümüzdeki ay Lübnan konulu yeni bir uluslararası konferansa ev sahipliği yapacak.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı'nın bugün (Cuma) yaptığı açıklamaya göre konferans, ülkenin karşı karşıya olduğu benzeri görülmemiş ekonomik krizin ortasında Lübnanlılara yardım etmeyi amaçlıyor.

Bu duyuru, hükümeti kurmakla görevli Saad Hariri'nin dün (Perşembe) hükümeti kuramadığı için özür dilemesinin ardından geldi.

Alman haber ajansına göre, bakanlık yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 4 Ağustos'ta Birleşmiş Milletler (BM) ile işbirliği içinde 'durumu her gün kötüleşen Lübnanlıların ihtiyaçlarına yanıt olarak' konferans düzenleyeceğini söyledi.

Bakanlık, bu 'kasıtlı ve kabul edilemez engeli' kaldırmak, Lübnan'da bir hükümet kurulmasına izin vermek ve bir başbakanın atanmasını hızlandırmanın acil bir ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayının 4'ünde Paris, Beyrut Limanı'nı ve başkentin büyük bir bölümünü tahrip eden korkunç patlamanın ardından yine bir Lübnan konulu BM konferansına ev sahipliği yapmıştı. 

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Lübnan’da hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad Hariri’nin bu görevinden istifa etmesinin Lübnan halkı için bir başka hayal kırıklığı yaratan gelişme olduğunu vurguladı.

Bakanlık tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Öncelikli reformları taahhüt eden ve uygulayabilecek bir hükümetin şimdi oluşturulması kritik önem taşımaktadır. Hükümet ayrıca zamanında ve özgür ve adil bir şekilde yapılması gereken 2022 milletvekili seçimlerine hazırlanmaya başlamalıdır” denildi.


Editörün Seçimi

Multimedya