Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve Sudan Nahda Barajı’nı görüşmek için bir araya geldi

Mısır ve Sudan Nahda Barajı’nı görüşmek için bir araya geldi

Mısır Sulama Bakanı Kinşasa’da ani sel felaketlerine karşı koruma sağlayacak bir merkezin açılışını yaptı.
Cuma, 16 Temmuz, 2021 - 13:15
Mısır’ın Hartum Büyükelçisi dün (Perşembe) Sudan Egemenlik Konseyi Üyesi General Şemseddin el-Kebaşi ile bir araya geldi. (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır ve Sudan Etiyopya’nın Nahda Barajı krizine ilişkin durumunu görüşmek üzere dün Hartum’da bir araya geldi. Addis Ababa ordusu, barajın inşa edilme süreci tamamlanıncaya kadar güvence altına alınması ve bulunduğu bölgenin sınırlarını işgal etmeye çalışan herhangi bir güçle mücadele etme noktasında söz verdi. Etiyopya Nil Nehri’nin ana kolu üzerinde 2011 yılından bu yana elektrik üretmek amacıyla Nahda Barajı’nı inşa ediyor. Baraj inşaatının yaklaşık yüzde 80’inin tamamlandığı belirtildi.

Etiyopya geçtiğimiz hafta, Mısır ve Sudan’a barajın dolum çalışmalarının ikinci aşamasına başlayacağını bildirmiş, Mısır ve Sudan’ın bir kez daha tepkisiyle karşılaşmıştı. Mısır ve Sudan barajın dolum ve işletilmesi noktasında bağlayıcı bir anlaşma yapılmasını talep ediyor.

Mısır’ın Hartum Büyükelçisi Husam İsa dün (Perşembe) Sudan Egemenlik Konseyi Üyesi General Şemseddin el-Kebaşi ile bir araya geldi. İki lider, iki ülke arasındaki ikili ve stratejik ilişkilerin çeşitli boyutları ile ortak çıkarları olan bölgesel meseleleri ele aldı.

Mısır Büyükelçisi tarafından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Etiyopya’nın Nahda Barajı dosyası ile geçiş aşamasını destekleme ve barış ve istikrarı sağlama noktasında Mısır’ın çabaları ele alındı. Ayrıca, Sudan’ın istikrarının Mısır’ın istikrarının ayrılmaz bir parçası olduğu konusu vurgulandı.

Üçlü müzakereler bir anlaşmaya varılamaması üzerine geçtiğimiz Nisan ayından bu yana durdurulmuştu. Bu durum Mısır ve Sudan’ı alınacak kararı beklemeden anlaşmazlığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) taşımaya sevk etti.

Öte yandan Etiyopya ordusu barajın inşası tamamlanıncaya kadar güvence altına alınacağı noktasında söz verdi.

Etiyopya resmi haber ajansı dün (Perşembe), 22. Piyade liderleri ve unsurlarının, Nahda Barajı’nın inşa sürecini güvence altına alma noktasında halkın kendilerine olan güvenini kanıtlamak için, birliklerinin, üstün koruma sağlamaya çalıştıklarını söylediklerini aktardı.

Tümen Komutan Yardımcısı Azineh Shimelis, ordu unsurlarının barajın inşasını tamamlama noktasında gerekli korumayı sağladığını belirterek, bölgeye inşaat malzemesi tedarik ettiklerini söyledi.

Tümen ordunun diğer bir görevinin de söz konusu bölgeye girmeye çalışacak tüm güçlere karşı koymak olduğunu ifade etti.

BMGK geçtiğimiz hafta Nahda Barajı anlaşmazlığını görüşmek üzere bir toplantı düzenlemişti. Toplantıda BMGK üye devletleri, Afrika Birliği’nin arabuluculuk çabalarını desteklediklerini ifade etmişti. Konseyin önümüzdeki günlerde konuya ilişkin resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati, iki ülke arasındaki su kaynakları alanında sürekli işbirliği ve koordinasyon çerçevesinde dün (Perşembe) Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Mısır Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Abdulati’nin Kongo’da, su yönetimi alanında iki ülke arasındaki ortak işbirliğini güçlendirme konusunu görüşeceği bildirildi. Ayrıca Kongo’da iklim değişikliğinin araştırılması ve takibi için büyük önem taşıyan Yağmur ve İklim Değişikliği Tahmin Merkezi’nin açılışını yapacağı ifade edildi. Söz konusu merkezin çalışmalarının, Kongo vatandaşlarını bir çok iklimsel felaket ve ani sel felaketlerinden koruyacağı bildirildi. 


Editörün Seçimi

Multimedya