Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir, Fas'ı bir terör grubunu desteklemekle suçladı

Cezayir, Fas'ı bir terör grubunu desteklemekle suçladı

Cumartesi, 17 Temmuz, 2021 - 09:15
Cezayir Fas'tan olaya ilişkin tutumuyla alakalı resmi açıklama bekliyor. (Şark’ul Avsat)

Cezayir Dışişleri Bakanlığı dün (Cuma) yaptığı açıklamada, Fas'ın New York'taki diplomatik temsilciliğinin Bağlantısızlar Hareketi'nin tüm üye ülkelerine resmi bir belge dağıttığını ve belgenin Fas’ın Cezayir karşıtı bir kampanyada yer aldığını içerdiğini belirtti.

Açıklamada, söz konusu belgede, en uzun yabancı işgaline maruz kalan Kabylie halkının kendi kaderini tayin hakkı olduğunu iddia ettiği duruma açıkça destek verildiği belirtildi. Cezayir Dışişleri Bakanlığı, “Bu çifte iddia, şu anda tanınmış bir terör grubuna sağlanan çok yönlü Fas desteğinin kabulü anlamına geliyor. Fas, Cezayir İç Savaşı’nda (Kara 10 yıl) Cezayirlilerin kanının dökülmesine neden olan terör gruplarına desteğinde olduğu gibi, şu anda  bilinen bir terör örgütüne destek veriyor” dedi. Cezayir hükümeti bu sözleriyle, geçtiğimiz Mayıs ayında terör örgütü olarak sınıflandırdığı ayrılıkçı El-Kabail Bağımsızlık Hareketi’ne atıfta bulunuyor. Hükümet söz konusu hareketi, Hirak (Halk) Hareketi gösterileri sırasında bomba yüklü bir aracı infilak etmekle suçlamıştı. 

Cezayir’in eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, 1999'da Rabat'ı 1994'ten beri kapalı olan ortak kara sınırının yakınında bulunan Beşar'da askerlere saldırı düzenleyen ‘terörist bir grubu barındırmakla’ suçlamıştı.

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“Fas’ın bu tehlikeli, sorumsuz ve manipülatif diplomatik beyanı, uluslararası toplum tarafından bu şekilde kabul edilen dekolonizasyon (Batı Sahra meselesi) sorunu ve Cezayir ulusunun birliğine karşı düzenlenen komplolar ile alçakça bir karışıklık yaratmayı amaçlayan dar görüşlü ve beyhude bir girişimin parçası. Bu açıklama, Cezayir-Fas ilişkilerini oluşturan ve ilham veren ilke ve anlaşmalarla doğrudan çelişirken, aynı zamanda uluslararası hukuk ve Afrika Birliği'nin (AfB) kurucu hukuku ile bariz bir şekilde tutarsız.”

Açıklama şu ifadelerle devam etti:

“Bir büyükelçi tarafından hazırlanan şüpheli bir diplomatik eylemden kaynaklanan bu durum karşısında egemen ve bölünmez Cezayir, bu son derece tehlikeli olayla ilgili olarak Fas’tan resmi ve nihai tutumuna ilişkin bir açıklama bekleme hakkına sahip.” 


Editörün Seçimi

Multimedya