Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Sulama Bakanlığı: Kahire ve Hartum barajın dolumu konusundaki tek taraflı kararı kabul etmeyecek

Mısır Sulama Bakanlığı: Kahire ve Hartum barajın dolumu konusundaki tek taraflı kararı kabul etmeyecek

Cumartesi, 17 Temmuz, 2021 - 06:45
Abdulati ve Eve Bazaiba Masudi Kinşasa’daki Yağmur Tahmin Merkezi’nin açılışında. (Mısır kabinesinin resmi Facebook sayfası)

Mısır Sulama Bakanlığı, Mısır ve Sudan’ın Nahda Barajı’nın dolumu ve işletilmesi noktasındaki tek taraflı kararı kabul etmeyeceklerini doğruladı. Bakanlık dün (Cuma) Kahire’nin, Nahda Barajı çerçevesinde yapılacak herhangi bir anlaşmada Mısır’ın su haklarını koruyan ve üç ülkenin ortak çıkarlarını gerçekleştiren herkes için adil ve bağlayıcı yasal bir anlaşmaya varma konusunda müzakereleri tamamlamaya istekli olduğuna dikkat çekti.

Söz konusu açıklamanın Mısır Sulama Bakanı Muhammed Abdulati ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakanı Michel Lukonde arasında gerçekleşen görüşme sırasında geldiği bildirildi. Görüşmede Abdulati’nin Nil sularındaki gelişmeleri ve baraj müzakerelerine ilişkin mevcut durumu değerlendirdiği belirtildi.

Etiyopya Nil Nehri’nin ana kolu üzerinde 2011 yılından bu yana elektrik üretmek amacıyla Nahda Barajı’nı inşa ediyor. Baraj inşasının yaklaşık yüzde 80’inin tamamlandığı bildirildi.

Mısır Sulama Bakanı, özellikle Nahda Barajı müzakerelerinde bir sonuç alınamamasının ardından, Mısır ve Sudan’ın Kongo Demokratik Cumhuriyeti liderliğinde ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler’in (BM) başarı şansını en üst düzeye çıkarmak için üç ülke arasındaki müzakere metodolojisini destekleme noktasında uluslararası tarafların katılım talebine işaret etti.

Mısır kabinesi tarafından dün (Cuma) yapılan açıklamada, Mısır Sulama Bakanı, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Eve Bazaiba Masudi’nin başkent Kinşasa’da Yağmur ve İklim Değişikliği Tahmin Merkezi’nin açılışını yaptığı bildirildi.

Abdulati, “Merkez, en yeni yağmur tahmin sistemleriyle donatılan bilgi ve veri sistemleri teknolojisine dayanıyor. Bu durum iklim değişikliğinin Kongo Devleti üzerindeki etkilerini incelemesine ve vatandaşları ani birçok felaket riskinden korumaya yönelik önlemleri almasına olanak sağlıyor” dedi.

Abdulati, Mısır’ın bu merkezi kurmasının, kaynakların kullanımını en üst düzeye çıkarmak için su kaynaklarının entegre yönetimi alanında Mısır uzmanlığını Nil Havzası ülkelerine aktarma konusundaki isteğinden kaynaklandığını belirtti.

Bakan, Mısır ve Afrika ülkeleri arasında su kaynakları alanındaki ikili işbirliği projelerinin başarılı birer işbirliği modeli olduğunu söyledi. Ayrıca Mısır’ın geçmişte Nil Havzası ülkeleriyle birçok ikili işbirliği projesi aracılığıyla Afrikalı kardeşlerine her türlü desteği sağlamaya istekli olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirtti. Bu kapsamda Mısır’ın birçok yeraltı kuyusunda güneş enerjisi teknolojisinin kullanılmasıyla birlikte sürdürülebilirlik sağlanarak saf içme suyu sağlamak için birçok yağmur suyu toplama barajı ve yeraltı içme suyu istasyonu kurduğu, birçok balık çiftliği ve nehir marinası inşa ettiği ve çevredeki bölgeleri ekonomik, sosyal ve çevresel olarak kalkındırma noktasında su yollarını arıtmak ve sel tehlikelerine karşı korumak için birçok proje uyguladığı belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya