Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uzmanlar İngiltere'nin kısıtlamaları kaldırma kararını "Dünya için bir tehlike" olarak görüyor

Uzmanlar İngiltere'nin kısıtlamaları kaldırma kararını "Dünya için bir tehlike" olarak görüyor

Cumartesi, 17 Temmuz, 2021 - 06:45
Londra Pazartesi günü koronavirüs ile ilgili kısıtlamaları kaldırmaya hazırlanıyor (AP)

İngiltere’de Boris Johnson hükümetinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan kısıtlamaların pazartesi günü kaldırılmasına yönelik planının, dünya için tehlike oluşturduğunu belirten uzmanlar, aşıya karşı dirençli varyantların ortaya çıkması için verimli bir zemin hazırladığını ifade etti. Dün yerel basında yer alan haberlere göre, bilim adamları ve doktorların düzenlediği acil zirve sırasında, İngiltere’nin küresel bir ulaşım merkezi olması sebebiyle koronavirüsün yeni varyantlarının dünyaya hızla yayılmasını sağlayacağını belirttiler.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Yeni Zelanda, İsrail ve İtalya hükümetlerindeki sağlık danışmanlarının, İngiltere’nin kısıtlamaları kaldırma planının tehlikesine yönelik uyarıda bulunan uzmanlar arasında yer alırken, 1200'den fazla bilim insanının prestijli “Lancet” dergisinde yayınlanan bir mektuba destek verdiği ve Johnson hükümetinin kararının aşıya dirençli varyantların ortaya çıkmasına izin verebileceği konusunda uyarıda bulunulduğunu belirtti. Bu uyarılar, İngiltere’nin yetişkin nüfusun üçte ikisinin iki dozla aşılanmasına rağmen dün (Cuma), Ocak ayından bu yana Kovid-19 sebebiyle bir günde en yüksek yeni vaka sayısını kaydettiğini duyurması ile aynı zamana denk geldi.

Resmi verilere göre, perşembe günü 48 bin 553 vaka kaydedilirken dün 15 Ocak’tan bu yana kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı olarak 51 bin 870 yeni vakanın kaydedildi. Ülke ayrıca, perşembe günü kaydedilen 63 can kaybının ardından ölüm sayılarında düşüş kaydederek, dün, teşhisin konulmasından sonraki 28 gün içerisinde hayatını kaybeden 49 yeni ölüm kaydetti. Böylece Büyük Britanya’da pandeminin başlangıcından beri kaydedilen toplam can kaybı 128 bin 642 kişiye yükseldi.

Bu bağlamda İngiltere hükümetinin baş sağlık danışmanı Profesör Chris Whitty, pandemi ile mücadele kapsamında alınan kısıtlamaları kaldırmadan önce, ülkenin henüz tehlikeyi atlatmadığını belirterek koronavirüs krizinin hızla geri dönebileceğine yönelik uyarıda bulundu. Whitty Reuters’a yaptığı açıklamada, şu an hastanelerdeki düşük vaka sayısının önümüzdeki iki ay içinde tekrar tehlikeli seviyelere yükselebileceğini belirtti ve “Henüz tehlikeyi atlatmadık, aşı programı ve ilaçlar sayesinde çok daha iyi bir durumdayız” dedi.

Başbakan Boris Johnson, kısıtlamalar kaldırıldığında yeni bir salgın dalgasının oluşmasının ve daha fazla ölümün kaydedilmesinin kaçınılmaz olduğunu, ancak en büyük zararın ekonominin kapalı kalmaya devam etmesinden kaynaklanacağını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya