Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’li temsilci İsrail’i Filistin Yönetimi’ndeki kötü koşullar konusunda uyardı

ABD’li temsilci İsrail’i Filistin Yönetimi’ndeki kötü koşullar konusunda uyardı

Temsilci, Filistin Yönetimi’ni ateşe verilmeyi bekleyen kurumuş bir orman olarak tanımladı.
Cumartesi, 17 Temmuz, 2021 - 07:00
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas geçtiğimiz mayıs mayında ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki İsrail ve Filistin İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Hadi Amr ile bir araya geldi. (AFP)

ABD’nin İsrail ve Filistin İşlerinden Sorumlu Temsilcisi Hadi Amr bu hafta İsrailli yetkililerle yaptığı görüşmede Filistin Yönetimi’nin zor ve tehlikeli bir ekonomik ve siyasi durumda olduğu konusunda uyarıda bulundu. Tel Aviv’den siyasi kaynaklar tarafından dün aktarılan bilgilere göre Amr daha önce yaptığı açıklamalarda İsrail’den Filistin hükümetini güçlendirme noktasında herhangi bir adım atmasını istemediğini söylemişti.

Kaynaklar Amr’ın hafta sonu Ramallah’ta gerçekleşen görüşmelerden oldukça endişeli bir halde döndüğünü ve “Filistin yönetimini hiç bu kadar kötü bir durumda görmemiştim” dediğini bildirdiler.

Amr geçtiğimiz pazar günü Ramallah’ı ziyaret ederek Filistin yönetimindeki yetkililerle görüşmelerde bulunmuştu. Ardından İsrail’e geçerek İsrail Maliye Bakanı Hamad Ammar, bakanlıktaki diğer yetkililer ve Bölgesel İşbirliği Bakanı İsavi Feric ile görüştü.

Amr’ın ayrıca İsrail hükümetinin Batı Şeria ve Gazze topraklarındaki faaliyetleri koordine eden Gassan Alyan ve İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan bazı yetkililerle bir araya geldiği belirtildi.

Temsilci, İsrailli yetkililerle yaptığı görüşmede, Filistin Yönetimi’ndeki ekonomik krizin, iç siyasi krizin ve Filistin kamuoyu nezdinde otoritenin meşruiyet kazanmamasının, tehlikeli ve istikrarsız bir durumun ortaya çıkmasına neden olduğunu vurguladı.

Filistin Yönetimi’nin durumunu ateşe verilmeyi bekleyen kurumuş bir orman olarak değerlendiren Amr “Yetkililerin maaşları ödeyecek paraları yok. Bu durum başka bozulmalara ve sonunda da bir çöküşe yol açabilir” ifadesini kullandı. Amr İsrail hükümetinden Filistin Yönetimi’ndeki ekonomik durumu hızlı bir şekilde iyileştirme noktasında bir takım ekonomik adımlar atmasını istedi. Bu kapsamda Filistinlilerle de görüştüğü bazı özel teklifler sundu. Kaynaklar, İsrailli yetkililerin, Kovid-19 salgınının yayılması ve ardından gelen kapanmalar sonucu Filistin Yönetimi’nin yaşadığı zor koşulları açıklamaya çalıştığını ve ardından Amr’ın taleplerine olumlu yaklaştıklarını aktardı.

Diğer yandan kaynaklar, Amr’ın İsrailli ve Filistinli liderlere ABD yönetiminden bir mesaj ilettiğini bildirdi. Söz konusu mesajda, Washington’ın her iki tarafa da baskı yapmak veya durumu iyileştirmek için adım atılması noktasında ısrarcı olmadığı belirtildi. Ancak kötüleşen durumun sonunda Filistinlileri ve İsraillileri etkileyeceği vurgulandı. Mesajda, “Söz konusu durumu kendi başınıza çözmelisiniz. İsterseniz seve seve yardım ederiz” ifadeleri yer aldı. 


Editörün Seçimi

Multimedya