Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır'da Kovid-19 vakaları azalmaya devam ediyor

Mısır'da Kovid-19 vakaları azalmaya devam ediyor

Cumartesi, 17 Temmuz, 2021 - 07:15

Mısır’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka oranı azalmaya devam ederken, Mısır Sağlık Bakanlığı "ihtiyati tedbirlere bağlı kalma, maske takma ve sosyal mesafeyi koruma" çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada vatandaşlardan koronavirüsten korunmak için Kovid-19 aşısı yaptırmalarını isterken internet üzerinden bir an önce randevu almaları gerektiğini vurguladı.                                              

Bakanlık ayrıca Mısır'daki aşıların tümünün güvenli ve etkili olduğunu, kalitelerini ve etkinliklerini sağlamak için uluslararası ve yerel kurallara uygun olarak İlaç Dairesi'nin departmanları ve laboratuvarları tarafından gerekli değerlendirmelere tabi tutulduğu kaydetti.

Mısır Sağlık Bakanlığı açıklamasında yeni tip koronavirüs salgınına yönelik son verileri de  paylaştı.

Söz konusu verilere göre gerekli tıbbi bakımı aldıktan sonra sağlığına kavuşan 986 kişinin daha hastanelerden taburcu olmasıyla iyileşenlerin sayısı 221 bin 516’ya yükseldi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yönergelerine göre Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli gözetim, soruşturma ve inceleme prosedürleri doğrultusunda yürütülen koronavirüse ilişkin laboratuvar analizlerinde 81 yeni vaka ve 7 kişinin daha yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı.

Bakanlık verilerine göre Mısır’da dün akşam itibariyle kayıt altına alınan toplam 283 bin 490 vaka olduğu belirtildi. Bunlardan 221 bin 516’sının iyileştiği, 16 bin 425’inin ise yaşamını yitirdiği bilgisi verildi.

Mısır Sağlık Bakanlığı ülke genelinde hazırlıkların artırıldığını, koronavirüs salgınını kontrol altında tutulması ve olası acil durumlara karşı önleyici tedbirler alınması yönündeki uygulamalara devam edildiği vurgulandı.

Bakanlık tarafından cuma günü yapılan açıklamada Vakfe ve Kurban Bayramı’nın ilk gününde ülkenin dört bir yanındaki aşı merkezlerinin tatil olmasına karar verildiği belirtildi.

Bayramın ikinci günü sabah 09:00’dan akşam 21:00’a kadar çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Sağlık Bakanlığı, vatandaşların aşılama işlemlerinin tahsis edilen merkezlerde devam edildiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca ülke genelinde Kovid-19 aşısı için 430’un üzerinde aşı merkezi tahsis edildiği bilgisini paylaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya