Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hem 2,26 metre boya sahip hem de 14 yaşında: "Dişi Yao Ming" heyecan yarattı

Hem 2,26 metre boya sahip hem de 14 yaşında: "Dişi Yao Ming" heyecan yarattı

Cumartesi, 17 Temmuz, 2021 - 14:15

Çin'de 14 yaşındaki Çang Ziyu'nun bir şampiyona maçındaki basketbol oyunu viral oldu ve Ziyu'nun ülkenin basketbol efsanesi Yao Ming'le kıyaslanmasına yol açtı.

Yaşına rağmen boyu halihazırda 2,26 metre olan Ziyu, doğu Çin'in Şandong bölgesinde yaşıyor.

Çin'in Ulusal U15 Kadınlar Basketbol Ligi finalinde çekilen videoda, Ziyu'nun diğer oyunculardan çok daha uzun olduğu görülebiliyor.

Çin medyasındaki haberlere göre Ziyu toplamda 42 sayı yaparak takımının şampiyon olmasını sağladıktan sonra Twitter'ın Çin'deki muadili Weibo'da popülerlik kazanmaya başlamıştı. Genç oyuncu, 25 ribaund aldı ve 6 atışı blokladı.

Ziyu'nun her ikisi de eski profesyonel basketbolcu olan ebeveynleri kendisinden daha kısa. Şinhua'nın haberine göre babası 2,13 metre ve annesi 1,9 metre boya sahip.

Sosyal medya kullanıcıları, maçtaki performansı nedeniyle Ziyu'yu 2,31 metrelik Yao Ming'le kıyasladı ve kendisinden Yao'nun dev ayak izlerini takip etmesini istedi.

İnternetteki heyecanlı basketbol hayranları, Ziyu'nun "kadın Yao Ming" olabileceği ve bir gün Çin'in kadın basketbol takımına liderlik edebileceği yönünde hemfikirdi.

Weibo kullanıcılardan biri, "Çin kadın basketbolunun geleceği sana güveniyor" dedi.

Komünist Parti idaresindeki Global Times gazetesine göre bazıları maçı "tek taraflı zafer" diye nitelendirerek Ziyu'nun sahadaki varlığı sebebiyle rekabetin adil olmadığını düşünüyordu.

Ziyu ilkokula başladığında boyu yaklaşık 1,6 metreyken, liseye başladığında 2,11 metreye ulaşmıştı.

Çin sosyal medyasındaki bazı kullanıcılar, genç oyuncunun gelecek yıllarda daha ne kadar uzayacağını merak ediyor. Bir kullanıcı, "Daha 14 yaşında. 20 veya 22 yaşına geldiğinde boyu ne kadar olacak?" dedi. 


Editörün Seçimi

Multimedya