Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, Trump'ın ABD'deki duş başlığı standartları konusundaki kararını iptal etti

Biden, Trump'ın ABD'deki duş başlığı standartları konusundaki kararını iptal etti

Cumartesi, 17 Temmuz, 2021 - 14:30
Sıcakla mücadele için banyo yapan bir adam. (AP)

ABD Başkanı Joe Biden, Donald Trump'ın duşlardan su akışı üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasıyla ilgili olarak imzaladığı tuhaf bir kararnameyi iptal etti. Eski Başkan duş alırken suyun yetersizliğinden şikayeti üzerine duş başlıklarıyla ilgili federal standartları değiştirmişti.

Bugün piyasadaki duş başlıklarının çoğu, Trump'ın politikasıyla baltalamaya çalıştığı 2013 yılındaki karara uyuyor. The Independent gazetesinin haberine göre, suyun daha geniş bir alana akmasına izin veren bazı sprinkler sistemleri var, ancak bunlar nispeten nadirdir.

Biden'ın kararı, ülkeyi resmi olarak 2013 yılında alınan karara uygun hale getirecek.

ABD’nin duş başlıkları konusunda kendi standartları var. Kongre'nin 1992 yılında aldığı karar uyarınca bir duş başlığından dakikada akmasına izin verilen su miktarı 2,5 galon yani 9,4 litre.

Sprinklerin geliştirilmesi ve çeşitliliği ile bazı üreticiler, her bir sprinkleri birden fazla sprinkler arasında tasarlayarak dakikada 2,5 galon su sağlayacak şekilde sınırı aştılar. 2013 yılında, Eski Başkan Barack Obama, birden fazla sprinkler ile ilişkili akış toplam çıktısının dakikada 9,5 litre suyu aşamayacağını belirterek kuralları sıkılaştırdı.

Trump'ın bununla bir sorunu vardı. Bu nedenle Aralık ayında kararı tersine çeviren yani bir karar aldı. 2020 yılında verilen karar aynı zamanda ‘vücut spreyi’ ifadesini de beraberinde getirdi. Yani duş başlıkları suyu dikey konumda yapmak yerine yatay olarak püskürtüyor.

Enerji Bakanlığı yetkilileri, Obama dönemi kuralının ailelere yılda yaklaşık 38 dolar tasarruf sağladığını tahmin ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya