Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’in Fas Büyükelçisi geri çağırıldı

Cezayir’in Fas Büyükelçisi geri çağırıldı

Pazartesi, 19 Temmuz, 2021 - 12:00

Cezayir dün Fas Büyükelçisi’ni istişare için geri çağırdığını duyurdu. Açıklamada gelişmeler doğrultusunda farklı önlemlerin de alınabileceği vurgulandı. Karar,  Fas'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi’nin 13-14 Temmuz tarihlerinde yapılan Bağlantısızlar Hareketi toplantısında üye devletlerin dışişleri bakanlarına, ‘Cezayir'deki Kabail bölgesinin kendi kaderini tayin etme hakkına destek veren’ resmi bir muhtıra dağıtmasının ardından alındı. Söz konusu açıklama iki ülke arasında yeni bir siyasi krize neden oldu.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada söz konusu adımın geçtiğimiz cumartesi günü Fas’ın BM Daimi Temsilcisinin son derece tehlikeli ve kabul edilemez ifadeleriyle ilgili atıldığı kaydedildi. Tutumunu netleştirmesi için yapılan çağrıya rağmen Fas tarafından herhangi bir olumlu yanıt gelmemesi sonrasında harekete geçildiği vurgulandı.

Fas’ı açıklamasına tepkiler dün de devam etti. Cezayir muhalefetinin köklü partilerinden, Kabail Bölgesi’nde ciddi bir tabana sahip olan Sosyalist Güçler Cephesi’nden yapılan açıklamada kışkırtıcı muhtıra sert biçimde kınandı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bu bildiri, aziz vatanımızın birliğini bozmak ve halkımız arasında fitne çıkarmak için yapılan umutsuz bir girişim ve iftiradır. Kabail Bölgesi, Cezayir topraklarının ayrılmaz bir parçası ve ülkenin tüm bölgeleri gibi devrimin beşiğidir. Böyle olmaya da devam edecektir. Bölge sakinleri Fas Büyükelçisi’nin savunduğu gibi bağımsızlık talep etmiyorlar ve sömürge altında da değiller.”

Sosyalist Güçler’in açıklamasına ayrıca Bandung'da 1955'te düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Konferansı'na Cezayir bağımsızlık devriminden Hüseyin Ayet Ahmed başkanlığındaki bir delegasyonun katıldığı ve ulusal birliği bozmaya yönelik hazırlanan bir belgenin hareket tarafından hayata geçirilme girişiminin kınandığı hatırlatıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya