Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’de metroyu sel bastı: 12 kişi öldü

Çin’de metroyu sel bastı: 12 kişi öldü

Çarşamba, 21 Temmuz, 2021 - 12:00
Zhengzhou’da bir yolu su bastı (Reuters)

Çin’in Henan eyaletindeki Zhengzhou kentinde şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde metroyu su basması sonucu en az 12 kişi hayatını kaybetti. 

Metro tünelini su basarken, bir vagonda sel suyu yolcuların omuzlarına kadar yükseldi. Yolcuların bir tren vagonunda hızla yükselen sularla boğuştuğunu gösteren görüntüler sosyal medyada yayıldı.

Yerel basına göre kurtarma ekipleri yolcuları çıkarmak için vagonun tavanını açmak zorunda kaldı.

Yerel yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, bugün 07.00’a kadar Zhengzhou’dan yaklaşık 200 bin kişi tahliye edilirken, şehir sakinlerinden 36 bini felaketten etkilendi.

10 milyondan fazla insanın yaşadığı, günlerdir yağan yağmur sularının caddeleri ve metroları sular altında bıraktığı şehirde ordu kurtarma operasyonlarına öncülük etti.

Çin ordusu ise, Zhengzhou şehrine bir saat uzaklıktaki bir barajın şiddetli yağmur nedeniyle ağır hasar gördükten sonra her an çökebileceği konusunda uyardı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, “Barajda bazı rezervuarlar patladı, ciddi yaralanmalara, can kaybına ve mal hasarına neden oldu. Sel kontrol durumu son derece ciddi” dedi.

Çin’de mevsimsel sel baskınları yaygın, ancak bilim insanları iklim değişikliğinin aşırı hava olaylarında artışa neden olduğunu söylüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya