Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hac sırasında yapılan testlerde Kovid-19 virüsü tespit edilmedi

Hac sırasında yapılan testlerde Kovid-19 virüsü tespit edilmedi

Çarşamba, 21 Temmuz, 2021 - 12:15

Hacılar, Kurban Bayramı’nda şeytan taşlamaya devam ediyorlar  Hac günleri boyunca kendilerine eşlik eden ihtiyati ve önleyici tedbirlerle beraber bazı hacılar yarın Veda Tavafı’nı gerçekleştirmek için Mekke’ye geçmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüs,ü Hac ibadet sırasında alınan tedbirlere ve yapılan testlere ilişkin açıklamasında “Şu ana kadar hacılar arasında herhangi bir yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası kaydedilmedi” dedi.

Yaklaşık 60 bin hacı, Hac farizasını yerine getirmeyi kolaylaştıran ve güvenli bir şekilde ülkelerine dönmelerini sağlamak üzere en yüksek önlemlerin alındığı entegre bir hizmet ağı içerisinde ibadetlerini tamamladı.

Şarku'l-Avsat hacıların gruplama prosedürlerine ve ayrılan renkli yollara göre şeytan taşlama bölgesine geçişlerini, önleyici tedbirlere bağlılıklarını ve Cemerat Köprüsü’ne gitmek üzere konakladıkları Mina'daki barınma sürecini yerinde takip etti.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali yaptığı açıklamada Hac sezonu sonunda tam bir başarı elde edileceği ve istenilen sonuca ulaşmak için alınan planların başarılı olacağı konusunda iyimser olduklarını; hacıların sağlık durumunun verici olduğunu belirtti.

Hacıların durumu hakkında bilgilendirme yapmak üzere düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Sözcü, sağlık ekiplerinin, 6 anjiyo operasyonu ve 37 strese bağlı ateş olmak üzere toplam 651 vakaya sağlık hizmeti verdiğine dikkat çekti.

Hac ve Umre Güvenliği Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Muhammed el-Bassami, hacıların Veda Tavafı’nı gerçekleştirmek için Kabe’nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram’ı ziyaret programlarının bu yılki Hac için kabul edilen plana uygun olarak geçekleştiğini vurguladı.

Bassami, Suudi Arabistan resmî haber ajansı SPA'ya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Mescid-i Haram’da hacıların tavaf için oluşturduğu yoğunluk, Hac için bu yıl kabul edilen sağlık ve önleyici kontrol ve prosedürler doğrultusunda zemine ve birinci kata dağıtıldı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Talal eş-Şalhub ise hacıların Arefe Günü yaptıkları vakfenin ardından Ziyaret Tavafı’nı gerçekleştirip ilk taşlama olan Akabe Cemresi’ni de gerçekleştirdiğini ve böylece Hac programının birinci ve ikinci aşamalarının başarıyla tamamlandığını bildirdi. Ayrıca teşrik günlerinde üçüncü aşamanın başlamasıyla mekanlar arası intikalin sağlanmasını ve önleyici tedbirlere uyulmasını sağlamak için hazırlanan planı yakından takip ettiklerini kaydetti.

Hac Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın Sözcüsü Tuğgeneral Sami el-Şuveyrih de izin alınmasını şart koşan Hac yönetmeliğini ve talimatlarını ihlal ettikleri için toplam 77 kişnin tutuklandığını ve her biri için öngörülen 10 bin riyal (2,6 bin dolar) para cezasının uygulanması için yasal sürecin başlatıldığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya