Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’daki protestolarda bir polis öldürüldü

İran’daki protestolarda bir polis öldürüldü

Çarşamba, 21 Temmuz, 2021 - 14:15
Huzistan eyaletindeki protestolardan bir kesit (İran medyası)

İran’ın Huzistan eyaletinde su kesintileri nedeniyle yaklaşık bir haftadır devam eden protestolarda göstericilerin ateş açması sonucu bir polis hayatını kaybetti.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Irak ve Huzistan sınırındaki Bender Mahşehr şehrinde bulunan Talegani kasabasında dün gece göstericilerin bir çatıdan ateş etmeleri sonucu bir polis memuru öldü.

Bender Mahşehr Vali Yardımcısı Feridun Benderi, “Göstericilerin Talegani kasabasında bir çatıdan ateş etmeleri sonucu polislerden biri hayatını kaybetti ve bir diğeri de bacağından yaralandı” dedi.

İran dışında Farsça yayın yapan gazeteler, güvenlik güçlerinin protestoculara sert bir şekilde müdahale ettiğini gösteren görüntüler yayımladı.

Huzistan Valisi Kasım Süleymani Deşteki ise, protestolarda ölü sayısının arttığı yönündeki haberleri yalanlayarak, güvenlik güçlerine şiddet kullanmamaları ve özellikle ateş etmemeleri gerektiğini ifade ettiklerini söyledi.

Körfez’de yer alan Huzistan, İran’ın en önde gelen petrol üreten bölgelerinden biri ve ülkenin en zengin 31 eyaleti arasında yer alıyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya