Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin ordusundan uyarı: Baraj çökebilir

Çin ordusundan uyarı: Baraj çökebilir

Çarşamba, 21 Temmuz, 2021 - 13:45
Çin’in Luayong kentindeki baraj (AFP_Arşiv)

Çinli askeri kaynaklar, eşi benzeri görülmemiş yağmur sonucunda en az 15 kişinin hayatını kaybettiğini, şehrin felç olduğunu ve metroyu su bastığını açıkladı. Kaynaklar barajın çökebileceğini belirtti.

AFP’nin haberine göre Pekin’in 700 kilometre güneybatısında yer alan Çengçou’daki Henan eyaletindeki şiddetli yağmurlar nedeniyle kırmızı alarm verildi.


Çin Ordusu Bölge Komutanlığı’nın yaptığı açıklamada, Henan eyaletindeki yaklaşık 7 milyonluk Luayong şehrindeki barajda 20 metre uzunluğunda bir çatlak oluştu. Ordu, barajın her an çökebileceği konusunda uyarıda bulundu ve sel hakkında eyleme geçmek için acil durum çalışmaları yürütmesi için askerlerin görevde olduğunu açıkladı.

Çin Merkez Televizyonu (CCTV), Çengcou sokaklarında sağanak yağmurun çamurlu suyla karıştığı fotoğrafları yayınladı. Fotoğraflarda halk, araçlarını su basmış yollarda itmeye çalışıyor.

Çengçou Meteroloji Birimi 60 yıldan bu yana ilk defa bu kadar şiddetli yağmur yağdığını belirtti.

Sosyal medyada yayınlanan fotoğraflarda bir şehir otobüsünde omuz hizasında su olduğunu, bazı yolcuların ise banklarda ayakta durduğunu görülüyor. Bir videoda ise kurtarma ekipleri yolcuları tahliye etti.


Halk gazetesine göre kötü hava şartları evlerin çökmesine ve en az bir kişinin hayatını kaybetmesine, iki kişinin kaybolmasına neden oldu. Çin medyası, duvar çökmesi sonucunda iki kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı, ancak resmi bir açıklama yapılmadı.

Yetkililer, şehrin birkaç milyon euro zarara uğradığını açıkladı. Bölgede 10 binden fazla kişi tahliye edildi.

Çin’de her yaz muson selleri yaşanıyor. Geçtiğimiz yaz, eşi benzeri görülmemiş seller Çin’in güneybatısını yolları tahrip ederek on binlerce sakinin tahliyesi yapıldı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya