Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı bugün Çin’i ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı bugün Çin’i ziyaret edecek

Çarşamba, 21 Temmuz, 2021 - 17:30
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman (Reuters)

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın Çinli liderlerle görüşmek üzere bugün Tianjin’i ziyaret edeceğini duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminde Çin’i ziyaret eden en üst düzey isim olacak Sherman’ın Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüşeceği belirtildi.

İki gün sürecek bu ziyaretin, ABD’nin, Pekin ile ilişkileri sorumlu bir şekilde yönetirken, ABD’nin çıkarları ve değerlerini ilerletmek için Çinli yetkililerle açık sözlü görüşmeler yapma çabalarının bir parçası olduğu vurgulandı.

Başkan Biden’ın Ocak ayında göreve başlamasından bu yana, şimdiye kadar yalnızca ABD’nin İklim Özel Elçisi John Kerry Çin’i ziyaret etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Mart ayında Alaska’da Çinli meslektaşlarıyla, Washington ve Pekin arasındaki insan hakları ve diğer zorlu ihtilafların gündeme getirildiği gergin bir toplantıda bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı, Sherman’ın Tianjin’de, Çin hakkında ciddi endişeleri olan ve aynı zamanda çıkarlarının birleştiği konuları tartışacağını da bildirdi.

Biden yönetimi, küresel ısınmayla mücadele, sağlık krizini yönetme veya silahsızlanmayla ilgili konular gibi büyük küresel zorluklarda Pekin ile işbirliğine devam etmek istediğini ifade etti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya