Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnanlı ailelerin gıda giderleri asgari ücretin 5 katına eşit

Lübnanlı ailelerin gıda giderleri asgari ücretin 5 katına eşit

Çarşamba, 21 Temmuz, 2021 - 14:30
Beyrut’ta çocuklar çöp kutularında satabilecekleri şeyler arıyor (AP)

Lübnan’da şimdiye kadar görülen en kötü ekonomik krizinin neden olduğu enflasyon yükselmeye devam ederken, Beyrut Amerikan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Lübnanlı aileler, yalnızca gıdaya asgari ücretin beş katını harcıyor.

Ülke, Dünya Bankası’nın (WB) 1850’lerden bu yana dünyanın gördüğü en kötü mali krizlerinden biri olarak tanımladığı ve nüfusun yarısından fazlasını yoksulluk sınırının altında yaşamasına neden olan krizle mücadele ediyor.

Lübnan lirası, 2019’dan bu yana karaborsada değerinin yüzde 90’ından fazlasını dolar karşısında kaybetti ve Lübnanlıların satın alma güçleri düştü.

AFP’ye göre, Beyrut Amerikan Üniversitesi’ndeki Kriz Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada, “Temmuz ayındaki son fiyatlara göre, bir ailenin sadece yemek için ayırdığı bütçe asgari ücretin yaklaşık beş katıdır. Beş kişilik bir aile, su, elektrik veya gaz ek maliyetini hesaba katmadan, yalnızca gıdaya ayda 3,5 milyon Lübnan lirası harcıyor” denildi.

Asgari ücretin 675 bin Lübnan lirası olduğu ülkede, çoğu kişiye yerel para biriminde ödeme yapılıyor.

Kriz Gözlemevi’ne göre, sebze, tahıl, süt, sığır eti ve yağ gibi 10 temel gıda ürününün maliyeti yüzde 700’den fazla arttı.

Gözlemevi Başkanı ve Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde profesör olan Naser Yasin, AFP’ye verdiği demeçte, fiyatlardaki son artışın çok endişe verici olduğunu söyledi.

Merkez Bankası, son haftalarda kilit mallara yönelik sübvansiyonları yavaş yavaş kaldırarak, yakıt ve ilaç fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Ekonomik çöküşe rağmen, Hasan Diyab hükümetinin Beyrut Limanı’ndaki patlamanın ardından Ağustos ayında istifa etmesinden bu yana rakip siyasi güçler bir hükümet kuramadı.

Başbakan adayı Saad Hariri, hükümeti kurma görevi verilmesinden dokuz ay sonra geçen hafta sonu keskin siyasi farklılıklar nedeniyle yeni bir hükümet kuramadı ve hükümet kurma görevini iade ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, parlamento bloklarının hükümeti kuracak yeni adaylarını aday göstermeleri için önümüzdeki Pazartesi günü meclis istişareleri yapılması çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya