Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avustralya, önlemlere rağmen vaka sayılarında sıçramaya tanık oluyor

Avustralya, önlemlere rağmen vaka sayılarında sıçramaya tanık oluyor

Perşembe, 22 Temmuz, 2021 - 09:15

Avustralya’nın en büyük iki eyaleti, dün (Çarşamba) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında keskin bir artışa tanık oldu. Bu durum, ülke nüfusunun yarısından fazlası evde kalma emirlerine tabiyken, kapanma kısıtlamalarının kaldırılmasına yönelik umutlara darbe indirdi.

Reuters haber ajansının haberine göre, Avustralya’nın en kalabalık şehri olan Sidney’i de içeren Yeni Güney Galler eyaleti salı günü 78 vaka kaydederken, dün 110 yeni vaka kaydedildi.

Sidney ve çevresi, oldukça bulaşıcı olan Delta varyantı salgınını kontrol altına almak için yaklaşık 4 haftadır tam izolasyon önlemlerine tabi tutuluyor. Victoria eyaletinde salı günü vaka sayısı 9 iken, dün 22 yeni vaka kaydedildi. Bu, salgın dalgasının başlamasından bu yana en büyük artış oldu.

Yeni Güney Galler Eyalet Başbakanı Gladys Berejiklian, televizyonda yayınlanan basın toplantısında, “Birkaç hafta önce kapanma kısıtlamalarını uygulamamış olsaydık, bugün gördüğümüz 110 vaka şüphesiz binlerce olacaktı. Ancak daha ciddi bir şekilde çalışmamız gerekiyor ve elbette hepimiz hazırlıklı olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüsü pandemisinin ortaya çıkmasından bir buçuk yıl sonra, yaklaşık 13 milyon Avustralyalı sert kapanma önlemlerine tabi tutulurken, bu durum yavaş aşılama programı nedeniyle popülaritesinin son bir yıldaki en düşük seviyesine düştüğü görülen federal hükümet üzerindeki baskıyı artırıyor. Ülkede nüfusun yüzde 11’inden biraz fazlası aşılandı. Avustralya, koronavirüs vakalarını diğer birçok gelişmiş ekonomiye kıyasla nispeten düşük bir oranda tutmayı başararak sadece 32 bin 100 vaka ve 915 can kaybı kaydetti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya